Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máme se bát krize? Ještě několik budeme fungovat bez problémů, tvrdí Singer

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Česká ekonomika bude bez problémů fungovat několik následujících let. Trh práce s rekordně nízkou nezaměstnaností komplikuje situaci pouze firmám, ne ovšem lidem. Měnová politika České národní banky je dobře zvládnutá, uvedl v rozhovoru s ČTK hlavní ekonom Generali CEE Holdingu a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. V pondělí mu bude 50 let.

"Máme ty problémy, které je radost mít. Situace, kdy maloobchodní řetězce přidávají a firmy se přetahují o lidi, nesvědčí o tom, že je tu problém. Svědčí to o tom, že ekonomika funguje. Problém by byl, kdyby se začala zhoršovat dramaticky obchodní bilance, a to tady málokdo pro nejbližší období předvídá," uvedl.

Samotný vývoj na trhu práce je podle Singera problémem pro firmy, které nemohou najít dostatek pracovníků. Naopak pro zaměstnance je nynější vývoj výhodný, protože jim díky tomu rostou mzdy. "Stát získává z takové ekonomiky dostatek příjmů, takže nemusí škrtit výdaje. To z hlediska růstu letos, příští i přespříští rok není problém. Nevidím, že by tato situace měla bleskově skončit," dodal Singer.

Trh nemovitostí, který někteří z analytiků považují s napjatým trhem práce za potencionální nebezpečí pro ekonomiku, je podle Singera problémem pouze v turisticky atraktivních městech, především v Praze. Důvodem je podle něj příchod krátkodobých pronájmů bytů a v Praze také nedostatečná nabídka. "Ten problém nelze řešit makroekonomickými politikami, nemá makroekonomický základ. V Praze se dlouhodobě nepovoluje stavba ani tolika bytových jednotek, aby to stačilo k prosté reprodukci bytového fondu a přichází Airbnb. To není problém pro makroekonomy, ale pro úředníky města a ty nad nimi. Pasivita těch, kteří to mají řešit, je evidentní," uvedl.

Měnovou politiku ČNB považuje Singer za dobře zvládnutou. "Nevidím žádný důvod k znepokojení. Zatím se mi zdá prognóza ČNB realistická, máme o něco slabší inflaci, ale i kurz, a ty dvě věci se navzájem kompenzují. ČNB si může v klidu dovolit čekat a nic nedělat. Ekonomika je tam, kde má být," uvedl.

ČNB na počátku května nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,75 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok tehdy uvedl, že letos připadá v úvahu jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku.

Témata:  Miroslav Singer ekonomika krize Recese

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.