Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle posledních dat by se neměl měnit pohled ČNB na intervence, říká Singer

Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB
Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB
Foto: ČNB

Praha - Podle končícího guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera by se neměl měnit pohled na ukončení režimu devizových intervencí. Singerovi končí na konci června druhý šestiletý mandát. Ve funkci ho nahradí Jiří Rusnok.

"Pro mě je to zpráva, že se ekonomika vyvíjí tak, jak jsme čekali," uvedl Singer v rozhovoru pro ČTK.

Potřeba udržovat měnové podmínky uvolněné přinejmenším v dosavadním rozsahu přetrvává. Bankovní rada proto 5. května znovu konstatovala, že Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017. "Bankovní rada přitom vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017. Domácí cenový vývoj je stále pod vlivem silných protiinflačních nákladových vlivů ze zahraničí, jejichž intenzita i doba trvání jsou větší, než předpokládaly předchozí prognózy," informuje cnb.cz.

Z posledních dat vyplývá, že růst mezd za první čtvrtletí i samotný výkon ekonomiky byl vyšší, než centrální banka očekávala. Inflace se pak v květnu vyvíjela v souladu s odhady ČNB.

"Data se od prognózy vychylují jedním či druhým směrem. Je pravda, že ta výchylka hlavně u mezd šla směrem k vyšším mzdám. Neřekl bych ale, že tam vidím nějakou kvalitativně významnou změnu. Trvá to, že se objevují tlaky, které by mohly vést k přitvrzení měnové politiky někdy kolem poloviny příštího roku," uvedl Singer.

Podle Singera příští rok odezní jednorázový vliv čerpání peněz z fondů EU z loňska, který zhoršuje výsledek ekonomiky v letošním roce. "Ten příští rok by mohl být již ve zdravém, příznivém růstu," uvedl.

Témata:  ČNB Miroslav Singer ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 21:14

Schillerová kritizuje rozhodnutí ÚS ohledně důchodů. Vidí ale i něco dobrého

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.