Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

J&T převzala vedení CEFC i v některých jejích dceřiných firmách

Burza NYSE v New Yorku
Burza NYSE v New Yorku
Foto: Pixabay

Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o projekt Florentinum, hotel Mandarin Oriental, budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě nebo fond Tradiční čínské medicíny. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). J&T ve čtvrtek odvolala představenstvo CEFC Europe kvůli tomu, že čínská společnost CITIC Group nezaplatila za CEFC Europe dluh 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč).

V krizovém managementu zasedli Dušan Palcr a Peter Kubík z J&T. Právě Palcr ve čtvrtek podepsal notářský zápis, kterým převzal řízení CEFC Europe. Poté zasáhl do dalších firem. Palcr, který je v čele dozorčí rady fotbalové Sparty Praha, se jmenoval do představenstva společnosti Stadion Eden, která provozuje stadion v Edenu. Změny ale neudělal ve firmě Eden Arena, jež stadion vlastní, ani v samotné fotbalové Slavii.

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera. HN uvedly, že vyjednávací tým CITIC je v Praze a jednání pokračují.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč v pátek na twitteru napsal, že společnost je připravena okamžitě přijmou platbu zákonnou cestou a "odevzdat klíče". Podle HN je problém v tom, aby případné splacení dluhu bylo v souladu se smlouvami a v ho budoucnu nikdo nenapadl. Tedy aby například při krachu mateřské CEFC v Číně žádný z věřitelů nechtěl zrušení plateb kvůli tomu, že byl upřednostněn jiný věřitel.

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík v pátek večer uvedl, že splacení dluhu zabránily kroky J&T. Prezident Miloš Zeman minulý týden podle Lidových novin (LN) Tvrdíka pověřil přípravou zasedání čínsko-českého centra pro spolupráci ve městě Yiwa, zářijovým investičním fórem v Praze a Zemanovu návštěvu Expa v Šanghaji v listopadu.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Témata:  CEFC ekonomika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy