Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový zákon: ČNB může vydávat i pamětní bankovky

bankovky
bankovky
Foto: ČNB

Praha - Česká národní banka (ČNB) může vydávat vedle pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely. Umožní jí to zákon, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu ČTK informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Centrální banka hodlá vydávat pamětní bankovky při příležitostech mimořádného významu. Pamětní bankovky vydává nyní řada bank a vyhledávají je sběratelé.

První pamětní stokorunová bankovka bude podle dřívějšího vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka vydána příští rok ke 100 letům národní měny. Bude na ní místo Karla IV. první československý ministr financí Alois Rašín, od běžné bankovky se bude lišit také velikostí. Ke stému výročí československé, respektive české koruny chce ČNB vydat i pamětní minci v hodnotě 10.000 korun.

Centrální banka také novelou získá výhradní právo emitovat obchodní mince - české dukáty. Nejsou zákonnými penězi, nemají nominální hodnotu a nepodléhají puncování. Emise obchodních mincí podle materiálu představuje pokračování více než sto let trvající tradice vydávání obchodních mincí na českém území.

V této souvislosti se také ruší zákon z roku 1976 o ražbě československých dukátů. Zákon již neodráží současný stav, kdy je emise mincí svěřena výhradně ČNB. Zpřesňuje se zároveň ustanovení o výrobě pamětních mincí tak, že je bude možné vyrábět pouze z drahých kovů.

Témata:  ČNB zákony Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.