Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I Slovensko bude muset dovážet zaměstnance z ciziny

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Foto: Colorbee

Bratislava - Slovensko bude muset po snížení nezaměstnanosti na nová minima zahájit kvůli nedostatku pracovní síly debatu o řízené migraci. Na diskusním fóru listu Hospodárske noviny HNClub to dnes řekl slovenský premiér Peter Pellegrini.

"Nedostatek pracovní síly je nyní tím nejvážnějším problémem. Proto přichází doba, kdy bychom měli velmi otevřeně hovořit o řízené migraci, která bude mít svou kvalitu a která přivede lidi na pozice, které potřebujeme," uvedl Pellegrini.

Nezaměstnanost na pětimilionovém Slovensku klesá nepřetržitě od léta roku 2016 a letos v dubnu dosáhla nového minima 5,42 procenta. Situaci na slovenském trhu práce ovlivnilo i rozhodnutí desítek tisíc Slováků, kteří v minulosti odjeli za lepším výdělkem do zahraničí.

Slovenské firmy dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a více pracovních míst obsazují cizinci. Na konci letošního prvního čtvrtletí pracovalo na Slovensku 51.860 cizinců, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o třetinu.

Na začátku května začal na Slovensku platit zákon, který předpokládá zjednodušení podmínek pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v nedostatkových profesích a v regionech s nezaměstnaností nižší než pět procent. Opatření se projeví v praxi po vytvoření seznamu nedostatkových profesí.

Témata:  Slovensko nezaměstnanost migrace zaměstnanci ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 21:51

Češi reagují na Trumpa. Ozvali se ministři Vlček a Rakušan

Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.