Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podmínky v českém průmyslu se zhoršily, index PMI padá

Průmysl
Průmysl
Foto: Plus Press Agency

Praha - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu opět zhoršily. Index PMI klesl na 56,5 bodu z dubnových 57,2 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského srpna. Uvedla to dnes společnost IHS Markit.

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

"Květnová data PMI vykázala prudkou, ač pomalejší expanzi napříč českým zpracovatelským sektorem. Celkový výkon sektoru byl nejslabší za devět měsíců díky pomalejšímu růstu objemů výroby a nových zakázek," uvedla ekonomka IHS Markit Siana Jonesová.

Tempo tvorby pracovních míst bylo nejpomalejší od října 2016. Zaměstnanost nicméně stále silně rostla, stejně jako nedodělky, které se zvyšovaly rychle, ač mnohem pomaleji než na konci loňského roku. Inflace cen vstupů klesla na minimum za devět měsíců, ale náklady přesto silně vzrostly. Podle účastníků průzkumu byly vyšší ceny způsobeny omezenými kapacitami dodavatelů a nedostatkem materiálů.

Podnikatelská očekávání na výrobu v příštím roce zůstala v květnu pozitivní, protože účastníci věří, že tržní podmínky se budou zlepšovat. Optimismus však poklesl na minimum za 17 měsíců.

Témata:  průmysl ekonomika

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 12:45

Uteče z rodinného hnízda. Dara Rolins odhalila dceřiny plány

Jediná dcera Dary Rolins má před sebou poslední měsíce před dovršením plnoletosti. Osmnácté narozeniny oslaví příští rok na jaře. Není proto divu, že už plánuje svou budoucnost po střední škole. V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že uteče z rodinného hnízda. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.