Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna v hypotékách: Pozor, nová přísnější pravidla platí i pro refinancování

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přísnější pravidla pro poskytování hypoték, platná od začátku října, se týkají nejenom nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení. S odvoláním na mluvčí České národní banky (ČNB) o tom píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Rozhodnutí může podle deníku přinést problémy lidem, kteří chtějí s hypotékou přejít ke konkurenci, případně si chtějí úvěr navýšit.

Že se přísnější pravidla netýkají pouze nových smluv, potvrdila mluvčí ČNB Markéta Fišerová. "Vztahuje se na všechny úvěry včetně refinancovaných," sdělila HN. Podle deníku argumentuje ČNB tím, že samy banky považují refinancované hypotéky za nové úvěry, a proto se přísnější limity vztahují i na ně.

Výklad, že nová pravidla platí i pro refinancování hypoték, je podle HN v přímém rozporu s tím, co ještě v červnu prohlásil guvernér centrální banky Jiří Rusnok. A o změně názoru ČNB dosud nevědí ani banky, uvádí deník.

Nová pravidla mohou přinést problémy klientům, kteří si budou chtít přenést hypotéku do jiné banky, případně si budou chtít u své stávající banky úvěr navýšit. Na takové lidi se bude pohlížet jako na nové žadatele, a pokud nová pravidla nesplní, nezbude jim podle HN nejspíš nic jiného, než zůstat u své současné banky.

Doporučení ČNB, které zpřísňuje podmínky poskytování hypoték, platí od 1. října. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Centrální banka již loni v dubnu doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Témata:  hypotéky ČNB finance

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 12:24

Počasí dnes: Kde hrozí bouřky? Meteorologové upravili varování

V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.