reklama

Když se řekne dluhopis, představí si většina lidí ten státní. A o existenci těch korporátních nemají ani tušení. Mnohem horší ale je zakořeněná víra v to, že dluhopisy jsou bez rizika. „Právě mylná představa toho, že dluhopisy jsou bez rizika, vede k tomu, že se zájemce o investování zaměří jen na výši úroku a nehledí na jeho krytí,“ přiblížil pro server Globe24.cz Jiří Helich ze společnosti zabývající se dluhopisy. „Ovšem pokud vidí výnos 15 procent odborník, hned se mu vybaví 90. léta a kampeličky.“

Obdobně neopodstatněná je i důvěra v takzvané dluhopisy s prospektem. „Dluhopis s prospektem je dluhopis, který viděla Česká centrální banka. Nic jiného to neznamená. Kritéria bezpečnosti stojí na zcela jiných aspektech,“ dodal Jiří Helich.

Postupujeme při výběru emitentů jinak, a to podle pěti zásadních požadavků: reálnost projektu, tým lidí, který za projektem stojí, délka působení společnosti na trhu a množství zkušeností, zajištění majetkem a také odvětví, ve kterém společnost podniká.

Přísným scoringem projde jen málokterá společnost. „Týdně nás oslovuje mnoho firem, které by rády emitovaly dluhopisy. 80 procent z nich rovnou odmítneme, s těmi zbylými dál jednáme,“ podotkl Jiří Helich. „Nechceme se dostat do bodu, kdy budeme zmiňováni na webech, které zveřejnují problémové dluhopisy,“ vysvětlil, proč má obezřetná strategie smysl. Prezentace emitentů je díky tomu exkluzivní a míra rizika se tím výrazně snižuje.

Jedním z dalších bludů je názor, že pokud přijde krize, dluhopisy padnou. „Záleží na oborech. Budete mít pekárnu s desetiletou tradicí, lidé přestanou kvůli krizi jíst?“ zvolil Jiří Helich názorný příklad. Jistotu, že odvětví je absolutně bezpečné, ale nikdo zájemci o dluhopisy nikdy nezaručí. „Kdyby se Henry Ford ptal lidí, jak chtějí jezdit, řeknou mu, ať vychová rychlé koně, on ale udělal automobil. Chov koní najednou upadl. Takové věci se dějí a nenačasujete je. Nic není stoprocentní. Příklad Řecka a poslední krize ukazuje, že stoprocentní nejsou ani státní dluhopisy – nicméně kvalitním průzkumem se riziko dá zásadně snížit.“

I v tomto ohledu však riziko minimalizujeme. „O každém oboru se bavíme s odborníky, máme osvědčené konzultanty. A když ani poté nevíme, odmítáme,“ popsal Jiří Helich.

Dalším bludem je představa, že investovat do dluhopisů může jen opravdu bohatý člověk. „My přitom prezentujeme i dluhopisy s minimální investicí ve výši 10 tisíc korun. Člověk takhle začíná. Koupí si dluhopisy za pár desítek tisíc, zjistí, jak to funguje, jak chodí výplaty a podobně. Poté třeba zainvestuje více, je to pro něj trampolína pro příště,“ vysvětloval pro Globe24.cz Jiří Helich.

Dalším častým mýtem je fakt, že emitentem musí být široké veřejnosti známá firma, aby jeho dluhopisy nebyly příliš rizikové. „To je nesmysl. Rozhoduje kvalita projektu, síla zajištění, tým lidí, který za projektem stojí,“ shrnul Jiří Helich.