Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena vepřového strmě roste. Češi si budou muset utáhnout opasky

Maso na českých pultech, ilustrační fotografie
Maso na českých pultech, ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vepřové maso je v tuzemsku tradičně nejoblíbenější. Nejen díky tradiční kuchyni vepřového se zelím a knedlíkem, ale i díky velkým domácím chovům. Cena masa však v posledních měsících stoupla.

Za vepřové maso si zákazníci oproti jarním cenám připlatí více v některých případech až o desítky procent. S domácími poměry však ceny příliš nesouvisí.

Důvodem znatelného nárůstu cen je velká poptávka po vepřovém mase z Evropy v Číně, kde je maso rovněž velmi populární a poptávané.

Důvodem nedostatku v Číně je epidemie afrického moru prasat. Kvůli němu vybili v Číně už více než milion a čtvrt kusů vepřů. Problémy s nemocí mají i chovy v Polsku nebo Maďarsku.

Situace tak zvedá ceny masa a na tu jsou čeští konzumenti hakliví. Ceny masa v řeznictvích už stoupají a brzy se promítnou i do cen uzenin.

Státní veterinární správa varuje před nákupem vepřového masa že zemi, kde se problémy s africkým mořem prasat potýkají. Cena vepřového masa se tak i nadále bude nejspíš zvyšovat a měli by jsme se připravit na ceny kolem 160 korun za kilogram, což je přibližně o 35 korun více než na jaře.

Témata:  vepřové maso maso zemědělci zdražování

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:07

Viceprezident Transněftu vypadl z okna. Jde o další podezřelé úmrtí

V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí vysoce postavené osoby. Zemřel viceprezident státní společnosti Transněft Andrej Badalov. Podle dostupných informací vypadl z okna ve svém domě v prominentní moskevské čtvrti Rubljovka. Informoval o tom web Moscow Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.