reklama

Úkolem třiapadesátiletého manažera bude provést firmu náročným obdobím, jaké přinese svět po koronavirové pandemii. Amazon, jehož tržní hodnota se vyšplhala na více než 1,7 bilionu USD (36,6 bilionu Kč), ale právě z pandemie silně těžil.

Bezos firmu založil v roce 1994 v garáži v Seattlu, funkci se ale rozhodl opustit a zůstat jen výkonným předsedou správní rady. V nové pozici se zaměří na vývoj nových produktů a iniciativ, hodlá se však více věnovat i svým dalším firmám, jako je Blue Origin, s níž se chce zúčastnit závodu v dobývání vesmíru, a splnit si tak dětský sen.

Amazon v letošním prvním čtvrtletí díky větší závislosti zákazníků na on-line nákupech více než ztrojnásobil zisk a vykázal rekordní tržby. Zároveň ale čelí nespokojenosti mezi zaměstnanci. Pokus o vytvoření odborové organizace ve skladech v Alabamě firma sice letos odrazila, odboráři se ale nechtějí vzdát, připomněla agentura AP. Sílí i hlasy volající po přísnější regulací technologických gigantů, jejich případném rozdělení a zavedení nových pravidel na ochranu hospodářské soutěže. Amazon také vyšetřují regulační orgány po celém světě.

Jassy vystudoval Harvardovu univerzitu a do Amazonu nastoupil v roce 1997 jako marketingový manažer. Posledních 15 let vedl cloudovou divizi Amazonu AWS, o jejíž vznik se zasloužil a ze které učinil podnikání s ročním obratem 40 miliard USD.