Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amazon začíná po odstoupení zakladatele Bezose novou kapitolu

Amazon, americký internetový obchod
Amazon, americký internetový obchod
Foto: amazon.com

Největší internetový prodejce na světě, americká společnost Amazon, začíná po odstoupení sedmapadesátiletého zakladatele Jeffa Bezose z pozice hlavního šéfa novou kapitolu. Přesně 27 let od založení firmy se vedení ujímá dosavadní ředitel cloudové divize Andy Jassy, jak firma avizovala už v únoru.

Úkolem třiapadesátiletého manažera bude provést firmu náročným obdobím, jaké přinese svět po koronavirové pandemii. Amazon, jehož tržní hodnota se vyšplhala na více než 1,7 bilionu USD (36,6 bilionu Kč), ale právě z pandemie silně těžil.

Bezos firmu založil v roce 1994 v garáži v Seattlu, funkci se ale rozhodl opustit a zůstat jen výkonným předsedou správní rady. V nové pozici se zaměří na vývoj nových produktů a iniciativ, hodlá se však více věnovat i svým dalším firmám, jako je Blue Origin, s níž se chce zúčastnit závodu v dobývání vesmíru, a splnit si tak dětský sen.

Amazon v letošním prvním čtvrtletí díky větší závislosti zákazníků na on-line nákupech více než ztrojnásobil zisk a vykázal rekordní tržby. Zároveň ale čelí nespokojenosti mezi zaměstnanci. Pokus o vytvoření odborové organizace ve skladech v Alabamě firma sice letos odrazila, odboráři se ale nechtějí vzdát, připomněla agentura AP. Sílí i hlasy volající po přísnější regulací technologických gigantů, jejich případném rozdělení a zavedení nových pravidel na ochranu hospodářské soutěže. Amazon také vyšetřují regulační orgány po celém světě.

Jassy vystudoval Harvardovu univerzitu a do Amazonu nastoupil v roce 1997 jako marketingový manažer. Posledních 15 let vedl cloudovou divizi Amazonu AWS, o jejíž vznik se zasloužil a ze které učinil podnikání s ročním obratem 40 miliard USD.

Témata:  Amazon Jeff Bezos

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy