"S přihlédnutím k napjatým podmínkám, které nyní panují v dodavatelských řetězcích, kde je lítý boj o každý kamion či paletu materiálu, lze červencový výsledek interpretovat jako poměrně povzbudivý," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank. Zdůraznil ale, že největšími přispěvateli k příznivému meziročnímu vývoji byly ty obory, které trpěly loni touto dobou pandemickým útlumem a jejich statistický výkon tak táhla nízká srovnávací základna. Její efekt bude v příštích měsících slábnout.

Kondice tuzemského průmyslu zůstává nadále velmi příznivá, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Prostor pro další růst odvětví však podle něj omezuje problematická mezinárodní logistika a celosvětový nedostatek některých součástek. Celkově se průmysl musí vypořádávat s rychle rostoucími cenami vstupů (surovin a energií), které více či méně úspěšně promítá do svých cen, dodal.

Přes problémy v dodavatelských řetězcích a rychle rostoucí ceny některých komodit a ceny v mezinárodní dopravě zůstává výhled na další měsíce pozitivní, míní analytik Deloitte David Marek. Objem nových zakázek se v červenci meziročně zvýšil o 11,6 procenta, když rychle rostly domácí i exportní objednávky, podotkl.

Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos to velmi pravděpodobně bude dvouciferný růst, odhadl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Aktuálně pro letošek očekává celoroční růst průmyslové výroby tempem o něco vyšším než 11 procent.

Výkon průmyslu bude podle něj těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny. Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích, poznamenal Jáč.