Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Banky: Podíl problematických hypoték i v květnu klesl na dlouholetá minima

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,02 procentního bodu na rekordní minimum 0,64 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,22 bodu na 4,07 procenta, u podniků o 0,02 bodu na 3,63 procenta. ČTK o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA). I v květnu tak podíly problematických úvěrů u firemních půjček i v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku patřily mezi nejnižší v Evropě.

"Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, že vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů bude v nadcházejících měsících stoupat, s příslušným zpožděním, jak se promítnou potíže se splácením do klasifikace," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník. Podíly problematických úvěrů jsou podle něj u všech typů na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož 17,67 procenta v lednu před 20 lety, připomněl Zámečník.

Češi tradičně dbají na splácení hypoték. Podíl problematických hypotečních úvěrů pokračoval v prolamování mnohaletých minim a v květnu rekordní minimum podle Zámečníka o dvě setiny procentního bodu vylepšil.

Témata:  hypotéky CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy