Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlení na Slovensku se prodražuje, ceny nemovitostí letí vzhůru

Bratislava
Bratislava
Foto: Pixabay

Ceny nemovitostí určených k bydlení na Slovensku ve druhém čtvrtletí rostly meziročně téměř dvouciferným tempem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Data slovenské centrální banky (NBS) už dříve ukázala, že ceny bydlení v zemi pod Tatrami jsou rekordní.

Podle statistického úřadu bydlení ve druhém čtvrtletí zdražilo meziročně o 9,7 procenta po růstu o 13,1 procenta v prvním kvartálu. Rychlejším tempem se zvyšovaly ceny nových nemovitostí než starších staveb.

Dlouhodobý trend rostoucích cen nemovitostí určených k bydlení tak nezastavila ani koronavirová krize, která se na Slovensku již projevila zpomalením tempa růstu ekonomiky a zvýšením míry nezaměstnanosti.

Analytici NBS už dříve uvedli, že ceny bydlení na Slovensku plošně rostly ve všech slovenských regionech. Tradičně nejdražší jsou byty a domy v Bratislavě a okolí, kde je nejvyšší životní úroveň z celé země.

NBS v uplynulých letech opakovaně zpřísnila podmínky poskytování úvěrů spotřebitelům s cílem zmírnit rychle rostoucí zadlužování obyvatel. Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 vláda po dohodě s bankami prosadila opatření, aby si spotřebitelé, stejně jako malé a střední podniky, mohli odložit splátky půjček v bankách, leasingových firmách a dalších finančních společnostech, a to na období tří až devíti měsíců.

Témata:  Slovensko bydlení ekonomika

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.