reklama

"Každým dnem jsou majitelé restaurací nuceni zavírat své podniky. Nespočet rodinných podniků už nebude schopno dál fungovat," varoval "král" italských šéfkuchařů Gianfranco Vissani. Dodal, že svou restauraci v Římě bude muset zavřít i on.

"Už jsem dál nemohl. Neexistují žádná jasná pravidla. Místo podpory nás vláda trestá," řekl. Nejvíce mu vadí vládní nařízení, podle nějž mohou u jednoho stolu sedět maximálně čtyři lidé.

"Od prosince budeme všichni na mizině, celý Milán vymře. Brzy přijdou protesty jako v Říme a Neapoli," řekl Paolo Peroli, který je spolumajitelem jednoho z tradičních milánských lokálů. Odkazoval tak na nedělní manifestace, které se neobešly bez potyček s policií. Řadí se také k několika majitelům podniků, kteří minulý týden protestovali proti koronavirovým restrikcím před budovou vlády regionu Lombardie.

Hvězda televizního vaření z Milána Davide Oldani míní, že restaurace jsou z hygienického ohledu bezpečnější než soukromé byty. Také se podle něj dosud vždy držely vládních předpisů. "Budeme tak činit i nadále, musíme být trpěliví," řekl Oldani.

Svaz gastronomických podniků FIR odhaduje v důsledku nových ochranných opatření pokles obratu o 70 procent. "Jen v Miláně hrozí osmi tisícům zaměstnanců ztráta práce. Lidé už nevycházejí z domu, do podniků a restaurací nechodí. Mediální teror gastronomii zničil," prohlásil šéf FIS Glauco Marras.

Strach o pracovní místo mají dva miliony lidí z branže a nová restriktivní opatření přímo ohrozí 250.000 rodin, varoval jiný svaz podnikatelů v gastronomickém odvětví Fipe Confcommercio.

Majitelé podniků žádají po vládě urychlené poskytnutí podpory. Protestní shromáždění proti omezením v gastronomii se v neděli konala v mnoha městech, od severoitalského Milána, přes Řím a Neapol až po sicilské Palermo.

Restaurace a další gastronomické podniky vytvářejí v Itálii každoročně obrat kolem 84 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Za letošní rok ztratila tato branže na tržbách už 34 miliard eur (928 miliard Kč), uvádí Fipe Confcommercio. V důsledku hospodářské krize a rozšířené práce z domova Italové proti loňsku vydávají o 40 procent méně za jídlo mimo domov.