reklama

Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V samotném prosinci zpomalil pokles výroby v průmyslu na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta.

Reálně po očištění byl český průmysl v poslední měsíc loňského roku meziročně nižší o 3,4 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů se snížil o 0,9 procenta.

"Průmysl dál oslabuje. S ohledem na celosvětovou ekonomickou situaci se však nejedná o špatný výsledek," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Nicméně u některých průmyslových podniků se podle něj začíná projevovat nejistota z budoucího vývoje a některé firmy se zřejmě začnou potýkat s nedostatkem zakázek místo nedostatku pracovníků.

Loňský vývoj průmyslové produkce ovlivnil mimo jiné pokles výroby strojů o 2,6 procenta. O 1,9 procenta byla nižší i produkce kovových konstrukcí a výrobků a o 5,7 procenta se snížila produkce slévárenství. Naopak se zvýšila produkce elektrických zařízení a ve farmaceutickém a automobilovém průmyslu.

Tržby z průmyslové činnosti loni meziročně vzrostly o 1,6 procenta. O 1,2 procenta rovněž přibylo nových zakázek ve vybraných odvětvích. Zaměstnanost v průmyslu se snížila o 1,1 procenta a průměrná mzda v něm vzrostla o 6,2 procenta.

V poslední měsíc roku byly ale tržby i hodnota nových zakázek v průmyslu meziročně nižší. Tržby klesly o 0,2 procenta a nové zakázky o 2,7 procenta.

Na prosincovém poklesu průmyslové výroby se podle statistiků zčásti podepsalo vyšší čerpání dovolených a omezení výroby v závěru roku. Největší vliv na to ale mělo snížení výroby aut o 10,3 procenta a výroby kovových konstrukcí o 7,2 procenta. Stejně jako za celý rok zaznamenal nárůst produkce farmaceutický průmysl a výroba elektrických zařízení.

Stavebnictví v Česku loni meziročně vzrostlo o 2,4 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2,3 procenta. Stavební výroba vzrostla třetí rok po sobě. Růst zaznamenalo stavebnictví i v prosinci 2019, kdy byla produkce meziročně vyšší o 7,8 procenta, po očištění o sezonní vlivy o 6,3 procenta.

Stavební úřady minulý rok vydaly meziročně o 6,3 procenta stavebních povolení víc, celkem jich bylo 86.283. Orientační hodnota povolení vzrostla o 15,7 procenta na víc než 414 miliard korun. Byla zahájena stavba o 16,8 procenta bytů víc než v roce 2018, dokončeno bylo o 7,6 procenta bytů víc než předchozí rok.

"Stavební produkce loni navázala na úspěchy z předchozích let a reálně meziročně vzrostla o 2,3 procenta. Produkce pozemního stavitelství se meziročně zvýšila o dvě procenta a k celkovému růstu přispěla 1,4 procentního bodu. Inženýrské stavitelství zaznamenalo o něco rychlejší růst, o 3,4 procenta, ale příspěvek byl s ohledem na menší váhu pouze plus 0,9 procentního bodu," uvedli statistici. Podle dosud známých statistických údajů předpokládají, že objem stavebních prací se za rok 2019 bude pohybovat kolem 550 miliard korun v běžných cenách.

K růstu orientační hodnoty stavebních povolení nejvíc přispěla nová výstavba bytových budov a opravy dopravní infrastruktury, poznamenal předseda ČSÚ Marek Rojíček.

V roce 2019 se začalo stavět 38.677 bytů, což je proti roku 2018 růst o 16,8 procenta. Šlo o šestý růst v řadě. Většinu zahájených bytů tvoří byty v rodinných domech a staví se převážně mimo hlavní město. V Praze vznikají především byty v bytových domech a loni se jich začalo stavět meziročně dvakrát více. Počet loni dokončených bytů se meziročně zvýšil o 7,6 procenta, činil 36.422 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se ve stavebnictví loni meziročně zvýšil o jedno procento. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti loňskému roku vzrostla o 6,1 procenta.