Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Člen rady ECB: Boj s inflací si možná vyžádá mírnou recesi ekonomiky

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Evropská centrální banka (ECB) bude v rámci boje proti inflaci možná nucena strpět mírnou recesi ekonomiky eurozóny. V rozhovoru s rakouskou televizní a rozhlasovou společností ORF to řekl guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann, který je zároveň i členem Rady guvernérů ECB. Vyjádřil ale naději, že se takovému vývoji podaří vyhnout.

ECB minulý týden v reakci na rostoucí inflaci poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok stoupl na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016. ECB rovněž signalizovala, že bude úrokové sazby dál zvyšovat.

Holzmann upozornil, že rozsah zpřísnění měnové politiky na příštím zasedání ECB, které se uskuteční v září, bude záviset na vývoji ekonomické situace. Ten podle něj určí, zda ECB úroky zvýší ve stejném rozsahu, výrazněji, či méně výrazně než minulý týden.

Evropský statistický úřad Eurostat minulý týden oznámil, že míra inflace v eurozóně se v červnu vyšplhala na rekordních 8,6 procenta, zatímco v květnu činila 8,1 procenta. Inflaci už delší dobu zvyšuje růst cen energií a potravin, tempo zdražování nabralo na intenzitě i v důsledku války na Ukrajině. Inflace v eurozóně se tak nyní pohybuje vysoko nad dvouprocentním cílem ECB.

Témata:  European Central Bank (ECB) ekonomika EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.