Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Colonial Pipeline začala v USA obnovovat provoz své sítě produktovodů

Ropa, ilustrační fotografie
Ropa, ilustrační fotografie
Foto: Seriál Následky, stanice Spektrum

Americká společnost Colonial Pipeline začala obnovovat provoz sítě produktovodů, který minulý týden zastavil útok hackerů. Návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedla ve středu firma.

Ta je největším podnikem svého druhu ve Spojených státech, denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů a využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.

Systémy Colonial Pipeline se staly terčem takzvaného ransomwaru, což je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že společnost nemá v úmyslu žádné výkupné platit. Jde zatím o nejvážnější útok na americkou energetickou infrastrukturu.

Společnost Colonial Pipeline uvedla, že na vyšetřování útoku spolupracuje s odborníky na kybernetikou bezpečnost a před obnovením provozu přijala další bezpečnostní opatření.

Colonial Pipeline je největším provozovatelem sítě potrubí pro přepravu ropných produktů v USA a hlavním dodavatelem pohonných hmot pro jihovýchod USA. Zastavení provozu způsobilo v tomto regionu nedostatek pohonných hmot, u čerpacích stanic se před letní sezonou tvořily dlouhé fronty. Průměrná cena benzinu vystoupila na maximum od října 2014.

Síť potrubí Colonial Pipeline vede od rafinerií na pobřeží Mexického zálivu směrem na východ USA. Společnost uvádí, že na zásobování východního pobřeží pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Americký prezident Joe Biden v reakci na útok podepsal vládní nařízení, které má zlepšit kybernetickou bezpečnost v zemi a ochránit vládní sítě. Nařízení odstraňuje překážky, které v současnosti existují při sdílení informací v případě narušení bezpečnosti mezi vládou a soukromým sektorem. Zpřísňuje i standardy kybernetické bezpečnosti ve federální vládě, jako je použití vícefaktorového ověřování, a stanoví vylepšené bezpečnostní standardy pro software prodávaný vládě, upozornila agentura AP.

Témata:  ropa USA

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy