Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covidové uzávěry v Číně prohloubily potíže se zásobováním v německém průmyslu

Průmyslový smog
Průmyslový smog
Foto: www.stodolni-ostrava.cz

Problémy se zásobováním v německém zpracovatelském sektoru se v květnu prohloubily, a to v důsledku koronavirových uzávěr v Číně. Vyplývá to z výsledků průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 77,2 procenta dotazovaných průmyslových podniků, zatímco v dubnu to bylo 75 procent.

Zhruba polovina podniků zasažených problémy v zásobování v květnovém průzkumu uvedla, že situaci zhoršily nynější koronavirové uzávěry v Číně. Negativní důsledky těchto uzávěr podle průzkumu pocítil zejména automobilový průmysl. Čína se drží strategie nulové tolerance vůči koronaviru ve snaze zabránit jeho šíření.

"Dodavatelské řetězce jsou pod stálým tlakem," uvedl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe. "Uzavření některých přístavů v Číně znamenalo pro řadu podniků další zhoršení situace," dodal.

Výrobci po celém světě se už delší dobu potýkají s výpadky v dodavatelských řetězcích, které je v mnoha případech nutí k omezování produkce. Problémy se zásobováním, které narušují zotavování globální ekonomiky z koronavirové krize, v posledních měsících prohloubila také válka na Ukrajině.

Témata:  Čína Německo průmysl

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:07

Viceprezident Transněftu vypadl z okna. Jde o další podezřelé úmrtí

V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí vysoce postavené osoby. Zemřel viceprezident státní společnosti Transněft Andrej Badalov. Podle dostupných informací vypadl z okna ve svém domě v prominentní moskevské čtvrti Rubljovka. Informoval o tom web Moscow Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.