Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla nejníže od listopadu 2020

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se tento měsíc opět zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň za více než dva roky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Sentix. Podle šéfa Sentixu data naznačují "nevyhnutelnou" recesi eurozóny. Na hospodářský vývoj v eurozóně má nyní negativní dopad válka na Ukrajině.

Index důvěry klesl tento měsíc na minus 26,4 bodu z červnových minus 15,8 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od června 2020. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali o něco mírnější pokles, a to na minus 19,9 bodu.

"Energetická krize (...) vede ke značným ekonomickým deformacím," uvedl v prohlášení šéf Sentixu Manfred Hübner. "Dynamika v každém ohledu připomíná krizový rok 2008. To, co tehdy znamenal kolaps finančního systému, nyní představuje nebezpečí kolapsu evropských dodávek energie," dodal.

Německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska minulý měsíc stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Přímé dopady a omezení na domácnosti nové opatření zatím mít nebude, s úpravou cen se zatím nepočítá.

Německý institut Ifo minulý měsíc revidoval svůj výhled letošního růstu německé ekonomiky. Německý hrubý domácí produkt (HDP) podle něj kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 2,5 procenta. Ještě v březnu počítal institut Ifo s růstem HDP o 3,1 procenta a v prosinci o 3,7 procenta.

Témata:  EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 9:07

Unikly informace o hrozbě teroristického útoku v Česku. Policie uklidňuje situaci

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.