Důvěra v českou ekonomiku v dubnu meziměsíčně stoupla o 3,4 bodu na 100 bodů, o měsíc dříve klesla. Za dubnovým nárůstem stojí zejména vyšší důvěra mezi podnikateli, zatímco spotřebitelé jsou pesimističtější než v březnu. Jejich důvěra v ekonomiku se dostala na nejnižší hodnotu od listopadu 2012.
Vyplynulo to z informací, které dnes zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra mezi spotřebiteli je nižší i v meziročním srovnání, naopak souhrnný indikátor důvěry a důvěra u podnikatelů je proti loňskému dubnu vyšší.
Důvěra mezi firmami se v dubnu zvýšila proti březnu o 4,3 bodu na hodnotu 103,8. Kladně se na tom podepsala především vyšší očekávání podniků ohledně růstu průmyslové výroby a pozitivní hodnocení aktuální poptávky podniků ve vybraných odvětvích služeb.
Ekonomická nálada průmyslových firem se podle indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšila o 5,6 bodu na 99,5 bodu a u podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru, stoupla o 4,4 bodu na 106,7 bodu. V obchodu se důvěra snížila o 1,1 bodu na 100,8 bodu a u firem podnikajících ve stavebnictví klesla o 0,3 bodu na 123,5 bodu.
"V průmyslu mírně převažují podniky, které pozitivněji než v březnu odhadují poptávku a navazující výrobní činnost v následujících třech měsících. Ve vybraných odvětvích služeb pak mírně převažují podnikatelé s lepším než březnovým hodnocením aktuální poptávky," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Podle něj ale většina respondentů uvedla, že odhadovat budoucí vývoj je pro ně v současné situaci mimořádně obtížné. Rekordní počet respondentů mezi stavebními a průmyslovými firmy podle ČSÚ ale čeká další růst cen stavebních prací nebo prodejních cen. Podobné to je i ve službách, kde v historii zjišťování bezprecedentně vysoký počet podnikatelů očekává další růst cen v období následujících třech měsíců," uvedli statistici. Další nárůst prodejních cen podle nich předpokládají také obchodníci.
Mezi spotřebiteli důvěra v tuzemskou ekonomiku meziměsíčně klesla o 1,1 bodu na 81,3 bodu. Podle statistiků negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty a nejvíce se obávají dalšího zdražování a zhoršení jak celkové ekonomické situace země, tak své vlastní finanční situace. "Významná část dotazovaných domácností se domnívá, že jejich současná finanční situace je horší než v předchozích 12 měsících," doplnila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
"Růst indikátoru důvěry podnikatelů ve srovnání s březnem se může na první pohled v současné situaci jevit jako překvapivý. Je třeba si však uvědomit, že v dubnu již pominul první šok z ruské invaze na Ukrajinu a většina podnikatelů našla způsob, jak se s tímto faktorem vyrovnat, či ho dokonce změnit v potenciál rozvoje," uvedl Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Nejnižší dubnová důvěra spotřebitelů za posledních deset let je dle něj negativně ovlivněna zejména nejvyšším tempem růstu cen za více než 20 let. "Dvouciferná inflace doléhá nejen na nejohroženější skupiny, tempo zdražování již pociťuje také střední třída. Zásadní jsou také obavy z budoucího nejistého vývoje. Svědčí o tom historické maximum respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen," dodal Kymlička.
Témata: ekonomika
Související
18. listopadu 2024 12:56
9. listopadu 2024 11:04
30. října 2024 11:03
11. září 2024 11:44
16. srpna 2024 11:09