Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická nálada v EU v říjnu klesla na dvouleté minimum, zhoršila se i v ČR

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ekonomická nálada v Evropské unii se v říjnu osmý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň za dva roky. Vyplývá to z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,5 bodu na 90,9 bodu. V samotné České republice klesl o téměř šest bodů na 82,5 bodu, plyne z údajů komise.

Nálada se v Evropské unii podle průzkumu EK zhoršila ve službách a průmyslu. Zlepšila se však ve stavebnictví, maloobchodě a mezi spotřebiteli. V Česku vzrostl pesimismus ve stavebnictví, průmyslu a mezi spotřebiteli, zatímco ve službách a maloobchodě se nálada zlepšila.

Ekonomika EU se nyní potýká s negativními důsledky vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek v rámci boje proti vysoké inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na dvě procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2009.

Bankovní rada České národní banky v září ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu.

Vyšší úroky pomáhají brzdit inflaci, obvykle však mají negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc předpověděl, že tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z loňských 3,5 procenta.V příštím roce pak čeká další zvolnění růstu, a to na 1,5 procenta.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

11:02

Agáta Hanychová změnila vizáž. Na dovolenou vyrazila s novou image

Agáta Hanychová tráví poslední dny v exotickém zahraničí. S manželem Mirkem Dopitou se opět vydala na indonéský ostrov Bali, přičemž výlet zodpovědně dokumentuje pro své fanoušky. Těm opravdu věrným neuniklo, že dcera herečky Veroniky Žilkové malinko pozměnila image.  

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.