Nálada se v Evropské unii podle průzkumu EK zhoršila ve službách a průmyslu. Zlepšila se však ve stavebnictví, maloobchodě a mezi spotřebiteli. V Česku vzrostl pesimismus ve stavebnictví, průmyslu a mezi spotřebiteli, zatímco ve službách a maloobchodě se nálada zlepšila.

Ekonomika EU se nyní potýká s negativními důsledky vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek v rámci boje proti vysoké inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na dvě procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2009.

Bankovní rada České národní banky v září ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu.

Vyšší úroky pomáhají brzdit inflaci, obvykle však mají negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc předpověděl, že tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z loňských 3,5 procenta.V příštím roce pak čeká další zvolnění růstu, a to na 1,5 procenta.