Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně v únoru klesla na 8,5 procenta, čekal se výraznější pokles

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Míra inflace v eurozóně v únoru čtvrtý měsíc v řadě klesla, tentokrát ale jen o 0,1 bodu na 8,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Na trhu se čekal výraznější pokles, analytici počítali s inflací 8,3 procenta nebo nižší. Za vyšším růstem jsou opět zejména drahé potraviny.

Největší růst zaznamenala kategorie potraviny, alkohol a tabák, kde ceny meziročně vzrostly o 15 procent ve srovnání s růstem o 14,1 procenta v lednu. Na druhém místě jsou energie s růstem o 13,7 procenta, zatímco v lednu jejich růst činil 18,9 procenta. Mírně výraznější byl proti lednu i růst cen služeb.

Meziměsíčně se ceny v eurozóně podle rychlého odhadu zvýšily o 0,8 procenta. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii, Eurostat je zveřejní v polovině března.

Nejvyšší inflaci mají v eurozóně i nadále pobaltské státy. V Lotyšsku míra inflace klesla na 20,1 procenta, tato země ale zůstává jedinou, kde je inflace stále nad 20 procenty. V Estonsku činí 17,8 procenta a v Litvě 17,2 procenta. Čtvrtou nejvyšší inflaci v eurozóně má s hodnotou 15,5 procenta Slovensko.

Naopak nejnižší růst cen registruje Lucembursko, kde míra inflace v únoru podle odhadu Eurostatu klesla na 4,8 procenta z lednové hodnoty 5,8 procenta. Inflace v Belgii se snížila na 5,5 procenta ze 7,4 procenta v lednu. Řecko a Španělsko mají míru inflace nad šesti procenty, Francie nad sedmi.

Dnešní údaje o inflaci podle analytiků podporují vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v únoru zvýšila na 5,6 procenta z lednových 5,3 procenta.

"Rychlejší tempo jádrové inflace znamená, že Evropská centrální banka (ECB) nemá důvod v dohledné době přestat zvyšovat úroky," uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. Předpověděl nicméně, že pokles celkové inflace tento měsíc výrazně zrychlí. "Energetická inflace se brzy dostane do záporného pásma, možná již v březnu," dodal.

ECB již dříve signalizovala, že tento měsíc zvýší svou základní úrokovou sazbu o další polovinu procentního bodu. To dnes potvrdila prezidentka ECB Christine Lagardeová. "Máme všechny důvody se domnívat, že na našem příštím zasedání v březnu se sazby zvýší o další polovinu bodu," prohlásila. Finanční trhy podle agentury Reuters předpokládají, že ECB zvýší sazby půl procentního bodu také na dalším zasedání, které se uskuteční začátkem května.

"Únorový nárůst jádrové inflace posílí přesvědčení činitelů ECB, že je zapotřebí výrazné zvyšování sazeb," uvedl ekonom Jack Allen-Reynolds ze společnosti Capital Economics. Začátkem února zvýšila ECB svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na tři procenta. Banka zahájila zvyšování úroků loni v červenci. Základní sazbu tehdy zvýšila na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém ji držela od roku 2016.

Témata:  ekonomika inflace EU

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy