Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v Polsku stoupla na 15,6 procenta, je nejvyšší za čtvrt století

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v červnu zrychlil na 15,6 procenta ze 13,9 procenta v květnu. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 1,5 procenta.

Inflace se nyní nachází vysoko nad cílovým rozpětím polské centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta. Centrální banka v červnu v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na šest procent, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2008. "Očekává se, že v příštích čtvrtletích budou přetrvávat faktory, které nyní zrychlují růst cen, včetně těch, jež souvisejí s ruskou agresí vůči Ukrajině," uvedla banka ve své červnové zprávě

Polská centrální banka zahájila zvyšování úroků loni v říjnu. Připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku, které začaly úroky zvyšovat již loni v červnu. Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla její základní úroková sazba naposledy v roce 1999.

Meziroční inflace v České republice v květnu vystoupila na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Údaje o červnovém vývoji spotřebitelských cen Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní 13. července.

Témata:  Polsko inflace

Aktuálně se děje

11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.