Trh s ropou na napětí v regionu Blízkého východu reagují slabě. Důležitějším ukazatelem je pro ně oslabující čínská ekonomika a nejistota na amerických trzích. Nepomáhá ani pokračující válka na Ukrajině nebo uzavření největšího libyjského ropného pole.
Zásoby ropy ve Spojených státech podle listu Wall Street Journal setrvale klesají, což ale neplatí pro zbytek světa. Výhled ovlivňuje například zpomalování čínské spotřeby a odhaduje se, že globální poptávka letos vzroste o 970 tisíc barelů denně a v příštím roce o dalších 953 tisíc.
Zpomalování čínské ekonomiky si vybírá svou daň. „Slabý růst v Číně, který následoval po prudkém vzestupu po roce 2023, nyní významně brzdí globální zisky. To naznačuje, že nedostatečná stavební a výrobní činnost začala zatěžovat spotřebu ropy a naznačuje pozastavení neúnavné expanze petrochemického sektoru v zemi,“ uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IAE).
Ceny dále podporují obavy z narušení dodávek energií do Evropy v důsledku intenzivních bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, uzavření největšího libyjského ropného pole a nejistoty spojené s vývojem úrokových sazeb v USA.
Organizace OPEC několik dní po smrti Haníji revidoval svou prognózu poptávky po ropě pro letošní rok, což ceny stlačilo dolů, jak píše server oilprice.com. OPEC ale přesto očekává nižší nárůst poptávky, což obchodníky údajně „vyděsilo“. Namísto nárůstu o 2,25 milionu barelů denně lze očekávat 2,11 milionu.
Šlo o první snížení prognózy pro rok 2024. Přesto se ale skutečná produkce zvyšuje; OPEC v červenci čerpal 40,9 milionu barelů ropy denně, což je o 117 tisíc barelů více než v červnu, a v čele nárůstu byla Saúdská Arábie. IAE ale varovala, že by OPEC měl snížit plánovaný růst dodávek, protože vystavuje trhy riziku přebytku.
Daleko větší vliv než krize na Blízkém východě měla podle IAE olympiáda v Paříži a otázky týkající se zdraví světové ekonomiky. „Znovu se objevily otázky ohledně zdraví světové ekonomiky, když Japonsko zvýšilo úrokové sazby, což vyvolalo obrat v obchodech s jeny, výhled Číny se zhoršil a v červenci se v USA zpomalil nábor zaměstnanců,“ píše IAE.
„Přetrvávající geopolitické napětí na Blízkém východě a některé relativně pozitivní makroekonomické údaje však podpořily oslabení futures kontraktů na ropu, přičemž ve druhém srpnovém týdnu se ceny odrazily vzhůru,“ poznamenává agentura.
Související
17. ledna 2025 8:44
9. ledna 2025 15:47
13. prosince 2024 11:44
8. prosince 2024 16:49
27. listopadu 2024 10:59
18. listopadu 2024 9:20