Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálii znepokojuje zvyšování úrokových sazeb v eurozóně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Postupné zvyšování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) je znepokojivé pro silně zadlužené země, jako je Itálie. Uvedl to dnes italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti.

"Jako stát jsme několik let těžili z příznivé situace, kdy se úrokové sazby nacházely blízko nuly," upozornil Giorgetti. "To se teď mění," dodal.

ECB tento týden podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice zpomalila oproti předchozím dvěma zasedáním, zároveň však předpověděla další růst sazeb v příštích měsících. ECB zahájila zvyšování úroků v červenci, reagovala tak na růst inflace. Předtím řadu let držela základní sazbu na rekordním minimu nula procent.

Členové italské pravicové vlády postup ECB kritizují, protože silně zadluženým členským zemím eurozóny výrazně zvyšuje náklady na správu dluhu. Italský vicepremiér a lídr strany Liga Matteo Salvini postup ECB označil za "neuvěřitelný, nepochopitelný, znepokojivý". Italský ministr obrany Guido Crosetto pak prohlásil, že postup ECB by mohl pomoci Rusku podkopat solidaritu západních zemí s Ukrajinou.

Podle ministra hospodářství by mělo zvyšování úrokových sazeb představovat výzvu k větší opatrnosti v oblasti veřejných financí. Itálie v rozpočtu pro příští rok vyčlenila kolem 21 miliard eur (zhruba půl bilionu Kč) na pomoc rodinám a podnikům s vysokými náklady na elektřinu a plyn v prvním čtvrtletí, napsala agentura Reuters.

Podle Giorgettiho je nerealistické předpokládat, že náklady na energie do března klesnou. Vláda nyní podle něj uvažuje o nových opatřeních, včetně mechanismu, který by měl motivovat ke snižování spotřeby energií.

Giorgetti rovněž vyzval Evropskou unii k důrazné a strategické reakci na americký zákon o snížení inflace (IRA), který počítá s dotováním výroby spojené s ekologickou transformací. "Některé italské podniky v souvislosti s IRA zvažují přesun produkce do USA. To by byla katastrofa," prohlásil.

IRA byl přijat letos v létě. Země EU se na něj však dívají s velkou nelibostí. Obávají se, že zákon může díky svým štědrým daňovým úlevám odlákat podniky z EU a znevýhodnit evropské společnosti, od výrobců aut po výrobce ekologických technologií.

Témata:  Itálie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:08

Izraelci jsou pro příměří v Gaze, oznámil Donald Trump

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.