Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktualizovaném výhledu to dnes uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023.
Zhoršení výhledu sdružení odůvodnilo nárůstem případů nákazy ve Spojených státech a v rozvojových zemích a slabším výhledem korporátního cestování.
Krátkodobému výhledu dále přitěžují přetrvávající cestovní omezení a nové restrikce na některých trzích, uvedlo sdružení IATA, které odhad meziročního poklesu přepravených pasažérů letos zvýšilo na 55 procent z dubnové prognózy 46 procent.
"Ve druhé polovině roku budeme svědky pomalejšího oživení, než v jaké jsme doufali," uvedl hlavní ekonom sdružení Brian Pearce. Počet přepravených cestujících v červnu meziročně klesl o 86,5 procenta, v květnu o 91 procent.
Nemálo nejistoty podle Pearce vyvolal překvapivý krok Británie, která v neděli cestovatelům ze Španělska uložila karanténu. Výhled dále negativně ovlivnilo šíření koronaviru ve Spojených státech a rozvojových zemích, které zastupují 40 procent světové letecké dopravy, napsala IATA.
Výrazně by mohlo trvale ubýt služebních cest korporátních klientů, což by ohrozilo ziskovost dálkových tras. Velké společnosti drží výdaje na uzdě a více využívají videokonferencí, které se během pandemie staly normou.
"Uvidíme, zda se dočkáme návratu služebního cestování na úroveň před krizí," uvedl Pearce. "Obáváme se, že nikoli," dodal. Mají-li se některé dálkové trasy zachovat, jejich ziskovost by se mohla opřít o přepravu nákladu, myslí si ekonom. "Ziskovost mnoha sítí leteckých společností dosud závisela v zásadě na prémiových pasažérech," dodal.
Témata: letectví a letadla, doprava
Související
25. prosince 2024 19:42
8. prosince 2024 12:15
5. prosince 2024 20:43
1. prosince 2024 17:34
26. července 2024 13:49