Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus drtí ekonomiku. Tvrdě dopadá na eurozónu

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v únoru poprvé za čtyři měsíčně snížila kvůli obavám z toho, že se Číně nepodaří zabránit šíření nového koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila společnost Sentix.

Index důvěry investorů v únoru klesl na 5,2 bodu z lednových 7,6 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles na 4,1 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání klesl na 6,5 bodu z lednových 9,8 bodu.

Mírný pokles odráží názor investorů, že ekonomické škody způsobené novým typem koronaviru se omezují převážně na Čínu, uvedl šéf Sentixu Manfred Hübner. Globální ekonomiku nyní podle něj stimuluje americké hospodářství.

"Epidemie koronaviru a následná drastická opatření čínské vlády vrhají stín na ekonomický výhled," konstatoval dále Hübner. "Dopad je zatím naštěstí minimální," dodal.

"S ohledem na výrazné poklesy v čínských hospodářských statistikách je jasné, že negativní dopad bude patrně mnohem větší, pokud se v nadcházejících dnech neukáže, že se šíření koronaviru zamezilo," uvedl Hübner.

Zatímco důvěra investorů v ekonomiky eurozóny a Asie poklesla, ve Spojených státech, největší světové ekonomice, index v únoru stoupl na 20,3 bodu z lednových 15,9 bodu. Dosáhl tak největší hodnoty od listopadu 2018.

Společnost Sentix se při průzkumu dotazovala 1086 investorů mezi 6. a 8. únorem.

Témata:  eurozóna ekonomika investoři

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:44

Přísně střežené tajemství. Žilková dělá drahoty ohledně novinky ve svém životě

Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.