reklama

"Myslím, že letos - spíš dříve než později - bude stále ještě prostor ke zvyšování sazeb," řekl Benda agentuře Reuters.

Na třech posledních zasedáních rady Benda hlasoval pro zvýšení sazeb, byl však v menšině, takže ČNB nakonec nechala úroky beze změn. Na vídeňské konferenci dnes řekl, že vývoj české ekonomiky v poslední době jeho pohled na měnovou politiku nezměnil.

Koruna dnes k euru zpevnila na nejsilnější úroveň za sedm let, před 10:00 se euro prodávalo za 25,118 Kč. Česká měna se tak dostala i na svoji nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu (ČNB) z dubna 2017.

Míra inflace v České republice byla v prosinci o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Meziroční inflace v prosinci podle údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,2 procenta.

Centrální banka na svých posledních třech zasedáních hlasovala v poměru pět ku dvěma pro ponechání úrokových sazeb beze změny. ČNB je v Evropě jednou z mála centrálních bank, které se nebrání debatě o přísnější měnové politice v době, kdy Evropská centrální banka (ECB) naopak udržuje měnovou politiku velmi uvolněnou, aby nízkou cenou úvěrů povzbudila růst ekonomiky eurozóny.

Od listopadu 2013 do dubna 2017 držela ČNB kurz koruny na uměle nízké úrovni, cílem bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Kurz měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 Kč/EUR, centrální banka se jej ale rozhodla držet u hladiny 27 Kč/EUR. Zahraniční investoři v té době masivně nakupovali koruny s vyhlídkou na růst kurzu po skončení intervencí. Ten se skutečně dostavil a česká koruna se v roce 2017 zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Pak ale její posilování zastavily obchodní spory spolu s nejistotou kolem odchodu Británie z Evropské unie.

V létě 2008 koruna k euru zpevnila až pod 23 Kč/EUR, dolar v té době stál i méně než 15 Kč. Dnes se prodává zhruba za 22,50 Kč.