Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni začalo podnikat nejvíce lidí za devět let

Podnikatelé, ilustrační foto
Podnikatelé, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V roce 2021 začalo v ČR podnikat nejvíce lidí za devět let. Šlo o 64.599 nových živnostníků, o 3563 více než v roce 2020. V uplynulém roce zároveň ukončilo své podnikání 38.306 lidí, o 3766 méně než o rok dříve a nejméně za deset let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF.

V Česku tak přibylo 26.293 živnostníků, o 39 procent více než v roce 2020. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl nejnižší za tři roky. Konkrétně to bylo 88.524 podnikatelů, což je meziroční pokles o více než 1500.

"Vysoký počet nových živností můžeme interpretovat různě. Na jednu stranu je jistě dobře, že lidé mají zájem podnikat, stejně jako je pozitivní to, že své živnosti ukončují a přerušují méně než v předešlých letech. Na druhou stranu ale vzniká otázka, do jaké míry tito lidé skutečně podnikají a nakolik jde pouze o nahrazení pracovního poměru jiným druhem vazby mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Tomu by podle ní nasvědčovalo to, že nejrychleji rostl počet živnostníků v dopravě a skladování, tedy v rychle rostoucím odvětví, často se specifickými pracovními podmínkami.

V dopravě a skladování začalo loni podnikat 4068 lidí, což je o polovinu více než v roce 2020. O pětinu potom vzrostl počet nových živností v administrativních činnostech, kde začalo podnikat 2527 lidí. Celkově se počet nových podnikatelů ve většině odvětví zvýšil, klesl pouze ve třech. Nejvíce klesl v ubytování a stravování (o osm procent), které následovaly ostatní činnosti (o sedm procent) a vzdělávání, zdravotní a sociální péče (o pět procent).

Nejvíce lidí začalo v roce 2021 podnikat ve zpracovatelském průmyslu, konkrétně 9766. Následovalo stavebnictví se 7978 novými podnikateli a profese ve vědeckých a technických činnostech, kde začalo s podnikáním 7901 lidí.

Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v obchodu, a to 9702. S odstupem následovalo stavebnictví, ve kterém skončilo 6197 lidí, a zpracovatelský průmysl, kde skončilo 5340 podnikatelů. Počet ukončených živností téměř ve všech odvětvích klesl, a to nejrychleji v obchodu (o 13 procent) a v ubytování a stravování (o 11 procent). Naopak v odvětví nakládání s nemovitostmi meziročně počet ukončených živností vzrostl o desetinu a v distribuci vody, elektřiny a plynu o sedm procent.

Počet lidí, kteří svoji živnost přerušili, byl o dvě procenta nižší než v roce 2020. Nejvíce počet přerušených živností klesl v administrativních činnostech (o 12 procent), v ubytování a stravování (o osm procent) a v dopravě a skladování (o sedm procent). Nejvíce se naopak počet přerušených živností zvýšil v obchodu, a to o tři procenta.

Počet nových i zaniklých živností se tradičně koncentroval do okolí největších měst. Nadpoloviční většina z nových živností připadá na Prahu (12.842), Středočeský (8528), Jihomoravský (7596) a Moravskoslezský kraj (6508). Z ukončených podnikání jich 49 procent spadá opět pod Prahu (6503), následovanou Středočeským (4368), Jihomoravským (4269) a Moravskoslezským krajem (8643).

Nejvíce aktivních podnikatelů ukončilo svou činnost na Liberecku (5,6 procenta) a Karlovarsku (5,1 procenta). Naopak nejméně jich skončilo ve středních Čechách (2,9 procenta).

Témata:  podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 14:30

Poslední Velikonoce Karla Gotta. Vdova Ivana prozradila, jak je zpěvák strávil

Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy