Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má koronavir vliv na cestovní a životní pojištění? A jak dopadá pandemie na investice?

Životní pojištění
Životní pojištění
Foto: stockphotosecrets.com

PR čánek - Koronavir COVID-19 se během několika týdnů rozšířil po celém světě. Nová nemoc nevyvolává otázky pouze u lékařů a vědců. Důsledně se jí zabývají také pojišťovny. Jaký má koronavir vliv na pojištění a investice?

Životní pojištění může pokrývat léčbu koronaviru

Vztahuje se životní pojištění na koronavir COVID-19? Má klient s životní pojistkou nárok na úhradu léčebných výloh? Co když pacient na koronavir zemře? Má rodina nárok na odškodnění?

Podle posledních průzkumů by většina pojišťoven z životní pojistky hradila zdravotní komplikace spojené léčbou koronavirem, a to i v případě smrti. Výjimkou je ČSOB Pojišťovna, která pro případy epidemie má smluvně zakotvenou výluku. Zda by ji však využila, se nepodařilo zjistit. Výjimku z plnění má také pojišťovna Allianz. Omezení platí pro extrémní rozšíření epidemie, kdy by celkové plnění bylo vyšší než 500 milionů korun. V tomto případě by Allianz z každé životní pojistky poskytla maximální plnění ve výši 2 milionů korun.

Cestovní pojištění zaniká při zákazu vycestování

V souvislosti s epidemií vyvstalo mnoho otázek. Nejčastější z nich je, zda cestovní pojištění hradí léčebné výlohy a hospitalizaci v zahraničí v souvislosti s léčbou koronaviru. Odpověď není složitá. Léčebné výlohy pojišťovna hradí, pokud na cílovou oblast nebylo vydáno doporučení necestovat nebo pokud neplatil zákaz k vycestování. Pakliže klient vycestoval do zahraničí v době zákazu, pak cestoval na vlastní nebezpečí a nárok na pojistné plnění nevzniká.

Pojišťovny se zároveň přizpůsobují nastalé situaci a zavádí mnohé novinky. Některé ke klientům v karanténě přistupují tak, jako kdyby byli hospitalizováni, a díky tomu jim proplácí denní kompenzace.

Propad akcií i kryptoměn nabízí investiční příležitosti

Rozšíření koronaviru COVID-19 mělo dopad také na finanční trhy. Pražská burza zažila největší propad od hospodářské krize v roce 2008. Index PX se za jeden den propadl o 7,84 %, a pokles pokračoval i v další dny. Z hodnoty 825 bodů před propadem se dostal ve středu až na 690 bodů. Americký Dow Jones index se během jednoho dne propadl o téměř 13 % a zažil druhý nejhorší den v jeho 124leté historii. Podobně jsou na tom i další světové trhy. Drastický propad zaznamenal také Bitcoin, který odepsal 50 % své hodnoty, stejně jako virtuální měny Ethereum a Litecoin.

Jestli se akciové trhy dotkly svého dna, není ještě vůbec jisté. Nicméně v době oslabení se bude nabízet příležitost pro investování. Kdy se ale trhy vrátí na své původní hodnoty, je jen těžce predikovatelné. V optimistickém případě může návrat trvat měsíce. V případě černého scénáře v podobě dlouhodobé pandemie a ekonomické recese to však může trvat i roky. Pro investory, kteří disponují volným kapitálem, je současný stav obrovskou příležitostí.

Témata:  pr článek Životní pojištění koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy