Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mateřské firmě Facebooku poprvé klesly čtvrtletní tržby

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Americké firmě Meta Platforms, která je mateřskou společností Facebooku a Instagramu, poprvé klesly čtvrtletní tržby. Důvodem byly nižší výdaje za reklamu v reakci na oslabení ekonomiky a sílící konkurence TikToku.

Tržby se ve druhém čtvrtletí snížily o jedno procento na 28,82 miliardy USD (693,5 miliardy Kč). Čistý zisk se propadl o 36 procent na 6,69 miliardy USD. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.

Zisk na akcii činil 2,46 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou FactSet očekávali zisk 2,54 dolaru na akcii při tržbách 28,91 miliardy USD.

Meta Platforms současně uvedla, že ve třetím čtvrtletí očekává tržby v rozmezí 26 miliard až 28,5 miliardy USD. To je výrazně méně, než odhadují analytici, kteří počítají s tržbami až 30,52 miliardy USD.

Výsledky společnosti Meta ukazují na zpomalení digitálního reklamního průmyslu způsobené inflací. To oslabuje i konkurenty, jako Alphabet a Snap. Trh s digitální reklamou přitom zažíval několik desetiletí prudký růst, protože firmy využívaly sílu internetu k oslovení spotřebitelů.

Podnikání firmy Meta ohrožuje řada problémů. Patří mezi ně silná konkurence firem TikTok a Amazon.com na trhu s reklamou. Její tržby také zasáhly změny společnosti Apple v oblasti ochrany osobních údajů v mobilním operačním systému iOS.

Počet uživatelů, kteří denně využívají alespoň jednu z aplikací skupiny, se zvýšil na 2,88 miliardy z 2,87 miliardy. Kromě Facebooku a Instagramu firma vlastní také WhatsApp.

Akcie firmy dnes posílily o 6,6 procenta. Po ukončení oficiálního obchodování na burze ale v reakci na výsledky hospodaření klesají, odepisují si více než čtyři procenta, napsala agentura Reuters.

Témata:  Facebook Meta Platforms

Související

Aktuálně se děje

29. května 2026 20:00

29. května 2026 18:38

29. května 2026 17:16

Honza Dědek se znovu vrátil ke konci 7 pádů na Primě

České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.