Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční tempo růstu výrobních cen v eurozóně v srpnu zrychlilo a výrobní inflace vystoupila z červencových 38 procent na rekordních 43,3 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se výrobní ceny meziročně zvýšily o 43 procent po červencovém nárůstu o 37,9 procenta. Ceny i nadále tlačí vzhůru zejména růst nákladů na energie.

V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny v eurozóně v srpnu zvýšily o pět procent. Růst tak zrychlil z červencových čtyř procent a nepatrně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 4,9 procenta.

V EU meziměsíční růst výrobních cen zrychlil na 4,9 procenta z červencových 3,7 procenta. Meziměsíční nárůst vykázaly všechny členské země s výjimkou Lucemburska, Portugalska a České republiky. Český statistický úřad (ČSÚ) v polovině září oznámil, že v Česku výrobní ceny v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, zatímco meziročně se o 25,2 procenta zvýšily.

Samotné ceny energií v EU v srpnu meziměsíčně stouply o 11,9 procenta, meziročně pak o 115,4 procenta. Bez jejich započítání by růst výrobních cen činil meziměsíčně 0,3 procenta a meziročně 15,1 procenta.

Minulý týden Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na rekordních deset procent ze srpnových 9,1 procenta. Inflace se tak nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta minulý měsíc v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.