V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny v eurozóně v srpnu zvýšily o pět procent. Růst tak zrychlil z červencových čtyř procent a nepatrně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 4,9 procenta.

V EU meziměsíční růst výrobních cen zrychlil na 4,9 procenta z červencových 3,7 procenta. Meziměsíční nárůst vykázaly všechny členské země s výjimkou Lucemburska, Portugalska a České republiky. Český statistický úřad (ČSÚ) v polovině září oznámil, že v Česku výrobní ceny v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, zatímco meziročně se o 25,2 procenta zvýšily.

Samotné ceny energií v EU v srpnu meziměsíčně stouply o 11,9 procenta, meziročně pak o 115,4 procenta. Bez jejich započítání by růst výrobních cen činil meziměsíčně 0,3 procenta a meziročně 15,1 procenta.

Minulý týden Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na rekordních deset procent ze srpnových 9,1 procenta. Inflace se tak nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta minulý měsíc v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta.