Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF varoval USA. Velké části populace se může snížit životní úroveň

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Ekonomika Spojených států by letos měla klesnout o 6,6 procenta kvůli šoku způsobenému pandemií nemoci covid-19. Opětovný růst nově nakažených a systémové zvýšení chudoby by však mohly tento výhled zhoršit, varovali dnes zaměstnanci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Obnova ekonomiky a návrat aktivity na úroveň před pandemií bude také podle MMF pravděpodobně trvat delší dobu.

Zaměstnanci dokončili pravidelnou revizi vývoje největší světové ekonomiky. Ve zprávě po ukončení revize varovali i před dalšími riziky, včetně vysokého růstu zadlužení vlády a firem a výhledu dlouhého období nízké nebo dokonce negativní inflace.

Američtí politici jednali podle MMF rychle a rozhodně, aby ochránili americké životy a podniky. Bude však potřeba učinit další kroky, aby se zvýšila poptávka a pomohlo se nejvíce zranitelným.

Spojené státy jsou pandemií nejvíce zasaženou zemí na světě. Nemocí covid-19 se zda nakazilo více než 3,5 milionu obyvatel a zemřelo téměř 140.000. Ve čtvrtek přibylo rekordních 77.000 nově nemocných, uvedla agentura Reuters.

MMF upozornil na varovné signály, podle kterých krize nejhůře zasáhla chudé Američany a rasové menšiny a povede k systémovému nárůstu chudoby. To by zvýšilo rizika pro celou ekonomiku a mohlo by to přispět k sociálním nepokojům.

"Před námi je nebezpečí, že velká část americké populace bude muset v nadcházejících několika letech bojovat s významným zhoršením životní úrovně a významnými ekonomickými problémy," uvádí se ve zprávě. To může dále oslabit poptávku a dlouhodobě ohrozit ekonomický růst.

Podle MMF by USA měly také přehodnotit současné obchodní restrikce a zvyšování cel, které podkopávají stabilitu globálního obchodu. Americký finanční systém se sice zatím ukázal být odolný, krize je však stále v počáteční fázi.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.