Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejabsurdnější bankovní poplatek je za výběr z bankomatu vlastní banky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Rozhodlo o tom téměř 2500 hlasů od čtenářů serveru Bankovnipoplatky.com. Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky obdržel 24 procent hlasů. Druhý v pořadí se umístil poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení s dvaceti procenty a třetí místo obsadil poplatek za změnu oznámením banky s 19 procenty hlasů.

"Výsledky ankety přesně zobrazují nálady klientů, kterým přijde absurdní platit za výběr z bankomatu vlastní banky. Právě proto, že klienti už tento poplatek u nových smluv neplatí nebo tento poplatek neuplatňují nové banky na trhu. Tento poplatek je o to absurdnější, že stále přežívá u tzv. starých smluv o vedení běžného účtu. Mnoho lidí tak ani neví, že tento poplatek platí, ale přitom nemusí, pokud by uzavřeli novou smlouvu," komentoval výsledky ankety její zakladatel Patrik Nacher.

Ačkoliv se tento poplatek už u nově uzavíraných smluv prakticky nevyskytuje, stále ho platí desítky tisíc lidí, kteří mají uzavřeny staré smlouvy u svých běžných účtů. Právě v těchto smlouvách přetrvává i poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Poplatek pět korun vybírá podle serveru stále UniCredit Bank nebo ČSOB. Na začátku hlasování vybírala poplatek pět korun i Česká spořitelna, která však tento poplatek v průběhu ankety zrušila.

Poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení, které obnáší vytisknutí jednoho listu papíru, činí až 500 korun. Poplatek lze najít v sazebníkách bank pod pojmem 'vyhotovení bankovní informace či potvrzení na vlastní žádost klienta'. Za vystavení potvrzení na žádost tak klient uhradí u UniCredit Bank 500 Kč, u Monety 200 korun, u Raiffeisenbank 500 korun a u Hypoteční banky rovněž 500 korun, uvedl server. Banky se ospravedlňují, že jsou zpoplatněná potvrzení vystavována na vlastní žádost klienta. Ve skutečnosti klientovi nic jiného nezbývá, pokud potřebuje splatit předčasně úvěr například v případě prodeje nemovitosti.

Poplatek za změnu oznámením banky se platí například při mimořádné splátce části hypotečního úvěru.

Témata:  bankomat

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy