Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejbohatším Čechem zůstává Kellner. Babiš je vítězem koronakrize, píše Forbes

Petr Kellner
Petr Kellner
Foto: INT

Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit.

Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Žebříček nejbohatších Čechů dnes zveřejnil Forbes.

Celkový majetek stovky nejbohatších Čechů meziročně mírně vzrostl na 1,3 bilionu korun, což je téměř tolik, kolik činí příjmy státního rozpočtu ČR pro letošní rok.

Kellnerův Home Credit, který poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázal v prvním pololetí ztrátu 619 milionů eur (16,8 miliardy Kč), která vznikla vytvořením rezerv na pokrytí rizik souvisejících s pandemií koronaviru. Před rokem měl Home Credit v prvním pololetí zisk 250 milionů eur (6,8 miliardy Kč).

Na druhou stranu ale PPF v posledních dnech dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME) a ovládla mimo jiné televizní skupinu Nova. Forbes upozornil, že krize nahrává také Kellnerově telekomunikační divizi, tedy českému O2, Cetinu nebo Telenoru v balkánských zemích.

Vítek si od loňska polepšil o 11 miliard na 86 miliard korun, ačkoliv i jeho krize zasáhla, protože například obsazenost hotelů je slabá. Křetínský, který vedle EPH vlastní například i fotbalovou Spartu Praha, si polepšil o 12 miliard na 78 miliard Kč a dostal se z loňského pátého místa do nejlepší trojky. Investoval mimo jiné do amerických řetězců Macy’s a Foot Locker nebo britské Sainsbury’s či Royal Mail. Jeho EPH, který zahrnuje více než 70 firem, loni zvýšil loni provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun.

Babišův majetek Forbes odhaduje na 74 miliard korun, meziročně o čtyři miliardy více. Server upozornil, že premiér patří k vítězům koronavirové krize, protože zemědělství, potravinářství a hnojiva jsou mezi nejméně zasaženými obory. Babiš v roce 2017 vložil do svěřenských fondů holding Agrofert. Pátý je v žebříčku vlastník KKCG Karel Komárek, který mimo jiné ovládá Sazku. Jeho majetek je 71 miliard korun, tedy stejně jako loni, kdy to ovšem stačilo na třetí místo.

Spoluzakladatel antivirové firmy Avast Pavel Baudiš je šestý s odhadovaným majetkem 51 miliard korun. Jeho kolega Eduard Kučera se s 29 miliardami dostal na osmé místo. Mezi nimi je s 32 miliardami majitel skupiny skupina Sev.en Energy Pavel Tykač. Spolumajitel skupiny Penta Investments Marek Dospiva je devátý s 25,3 mld. Kč a desítku uzavírá vlastník developerské skupiny Central Group Dušan Kunovský, jehož majetek Forbes odhaduje na 20,7 miliardy korun.

Nejbohatší ženou v Česku je podle Forbesu Jitka Cechlová Komárková, která s majetkem v hodnotě 5,8 miliardy korun obsadila 45. příčku. Většinu majetku v minulosti získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových.

Žebříček nejbohatších Čechů a Slováků minulý týden zveřejnil také deník E15. Podle něj je rovněž první Kellner s majetkem 233 miliard korun, druhý Babiš podle odhadu deníku vlastní majetek v hodnotě 101,5 miliardy Kč a třetí Křetínský 86,4 miliardy korun.

Témata:  nejbohatší lidé světa Petr Kellner Andrej Babiš Radovan Vítek Daniel Křetinský ekonomika PPF Group

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.