Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová hrozba kvůli koronaviru. Řítí se svět do potravinové krize?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Uvedl to dnes náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen.

Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.

"Rychle se šířící globální epidemie způsobila velkou nejistotu v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty," uvedl náměstek. "Pokud se bude epidemie dál šířit a stupňovat, dopad na mezinárodní obchod s potravinami a na produkci potravin se rozhodně zhorší, což může spustit nové kolo potravinové krize," dodal.

Pandemie a kroky některých zemí k zabezpečení domácího zásobování podle náměstka brání běžnému obchodu a vyvolávají výrazné výkyvy cen.

Čínský ministr zemědělství Chan Čchang-fu dnes vyloučil potravinovou krizi v samotné Číně. Podle jeho náměstka má Čína dostatek obilí k uspokojení domácí poptávky, pandemie by však mohla mít vliv na dodávky některých dovážených zemědělských produktů, jako jsou například sójové boby. Koronavirus podle něj rovněž ovlivní čínský vývoz zeleniny a čaje.

Témata:  Čína ekonomika koronavirus (coronavirus) COVID-19 potraviny

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.