Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie ovlivnila 65 procent podnikatelů, 12 procent jich skončilo

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pandemie měla vliv na 65 procent podnikatelů a živnostníků. Polovina dotázaných letos neočekává žádný zisk, na 12 procent muselo své podnikání ukončit. Zjistil to jarní průzkum NMS Research pro Raiffeisenbank mezi 219 podnikateli s obratem do pěti milionů Kč, který má ČTK k dispozici.

Téměř čtvrtina podnikatelů postižených pandemií musela změnit nabízené služby nebo produkty. Celkem devět procent podnikatelů už teď ví, že letos nebude zvyšovat platy zaměstnancům a dvě procenta část zaměstnanců propustila. Naopak šesti procentům z nich se díky pandemii dařilo lépe. Třetiny podnikatelů se omezení nijak nedotkla.

Zisk neočekává polovina podnikatelů. Na 24 procent jich očekává ztrátu a 27 procent zisk. Ti, kteří očekávají zisk, jej nejčastěji chtějí uložit jako rezervu. Mnohem méně je těch, kteří by jej investovali do rozvoje vlastní firmy nebo na finančním trhu.

Podnikatelé mohli v průběhu pandemie využít nejrůznější bonusy a kompenzace. Přestože nárok na některou z dotací mělo až 45 procent podnikatelů, pouze polovina z nich se dokázala v problematice zorientovat, ukázal průzkum.

Témata:  podnikatelé koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.