Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podmínky v průmyslu se v červenci zhoršily nejvíce od června 2020

Průmyslový smog
Průmyslový smog
Foto: www.stodolni-ostrava.cz

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci zhoršily, index nákupních manažerů (PMI) klesl na 46,8 bodu z červnových 49 bodů. Šlo o největší pokles od června 2020. Informovala tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Snížení poháněly rychlejší poklesy ve výrobě a nových zakázkách způsobené sníženou poptávkou v důsledku prudkého růstu cen a omezení koupěschopnosti. Poptávka poklesla v tuzemsku i v zahraničí a nové exportní zakázky klesly výrazně. Spolu se snížením zájmu firmy pozorovaly i pokles očekávání růstu výroby v průběhu nadcházejícího roku. Inflační tlaky zůstávají historicky vysoké, ale slábnou.

"Na začátku třetího čtvrtletí panovala mezi českými zpracovatelskými firmami skleslá nálada. Slabá poptávka a nižší koupěschopnost zákazníků vzhledem k vysoké inflaci zatížily finance a objevily se i zprávy o odkladech zakázek," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones.

Inflaci v červenci podle firem dál poháněl růst cen pohonných hmot, energií a materiálů a ceny vstupů i výstupů zůstaly vysoké. Je ale podle ní možné, že tlaky na ceny již vyvrcholily, protože tempo růstu nákladů zvolnilo čtvrtý měsíc v řadě. Slabá poptávka a válka na Ukrajině utlumily očekávání výroby v příštím roce a důvěra se držela těsně nad neutrálním prahem. Firmy následně zvýšily snahy omezit výdaje a redukovaly počty zaměstnanců nejrychleji od srpna 2020, dodala.

K celkovému zpomalení během měsíce částečně přispělo snížení objemu výroby. Jeho pokles byl prudký a největší za více než dva roky. Zároveň prudce klesly nové zakázky, a to nejrychleji od května 2020. Nové exportní zakázky zároveň klesly pátý měsíc v řadě a výrazným tempem. Náklady se pro české zpracovatelské firmy zvýšily nejpomalejším tempem od ledna 2021.

"Nová předstihová data z průmyslu za červenec tak pokračují v ne příliš optimistickém trendu a naznačují pokračující poklesl aktivity tuzemského průmyslu," řekl ČTK ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Hlavní problém průmyslu již podle něj nejsou výpadky v dodavatelských řetězcích, které brzdily pocovidové oživování, ale pokles poptávky následkem vysokých nákladů, které nutí firmy šetřit.

Letošní růst tuzemské průmyslové výroby bude nevýrazný, upozornil Jan Vejmělek z Komerční banky. "Po loňském vzestupu o 8,0 procenta pro letošek předpokládáme růst pouze o 1,3 procenta. Za ním však bude stát zejména úspěšný start do nového roku," uvedl. Zbytek letošního roku i ten příští jednoduchý nebude, česká ekonomika v letošním druhém pololetí projde mírnou recesí. "Pro rok 2023 předpokládáme růst průmyslové produkce o 1,6 procenta," dodal.

Výrobní PMI pro Českou republiku zpracovává společnost S&P Global na základě odpovědí od panelu nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Panel je rozvrstven podle sektoru a počtu zaměstnanců na základě příspěvku českému hrubému domácímu produktu (HDP). Sběr dat započal v červnu 2001.

Témata:  průmysl

Související

Aktuálně se děje

10:50

Euforii z pádu Asada střídá bolest. Zoufalé rodiny pátrají po milovaných v syrských márnicích

Napříč Damaškem se odehrává smutná scéna, která odhaluje temnou realitu: zoufalí příbuzní hledají v márnicích své pohřešované blízké. Tváří v tvář strachu i naději procházejí těla zavražděných a doufají, že najdou odpovědi, byť bolestivé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy