Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přerušení dodávek ruského plynu by uvrhlo německou ekonomiku do recese

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Úplné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska by ve druhém pololetí mohlo snížit výkon německé ekonomiky o 12,7 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou pro bavorskou hospodářskou asociaci vbw vypracoval institut Prognos. Podle hlavního ekonoma institutu Prognos Michaela Böhmera by tak německá ekonomika "sklouzla do hluboké recese", píše agentura DPA.

"Náhlý konec dovozu ruského plynu by měl rovněž výrazné dopady na pracovní sílu v Německu," uvedl podle agentury Reuters šéf vbw Bertram Brossardt. "Důsledky by celkově postihly zhruba 5,6 milionu pracovních míst," dodal.

Böhmer upozornil, že průmysl se na celkové spotřebě plynu v Německu podílí 36 procenty. Dodal, že bez ruských dodávek by měl průmysl k dispozici pouze polovinu dosavadního objemu plynu. Výroba elektřiny sice podle něj může zčásti přejít na jiné zdroje energie, pro některá odvětví, například chemický průmysl, je však plyn nepostradatelný.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy z Kanady. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. Německá vláda minulý týden kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň.

Témata:  zemní plyn Německo

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.