reklama

RPSN je když...

Jedná se o číslo, které pomáhá spotřebitelům lépe zhodnotit výhodnost půjčky, případně naopak upozornit na možnou nevýhodnost. Hodnota RPSN se udává zásadně v procentech, nelze si ji však plést s procentuální úrokovou sazbou. Procenta RPSN vyjadřují podíl z celkové dlužné částky, který musíte coby spotřebitel za období jednoho roku zaplatit.

U některých poskytovatelů úvěrů a půjček se můžete setkat s tím, že záměrně uvádějí především úrokovou sazbu, protože ta může být sama o sobě velmi nízká. Zakopaný pes je ale často v tom, že tento údaj o výhodnosti půjčky vypovídá jen částečně. Jako klienti se ale nemusíte strachovat, už od roku 2002 je zákonem stanovena povinnost uvádět i RPSN, takže ho najdete i v nabídkách, reklamách a smlouvách, jen musíte vědět, co hledat. Úrok je částka, kterou si bere poskytovatel za to, že vám určitou částku půjčí, ale k tomu se často přidružují i další platby a poplatky, například:

  • za vedení účtu
  • za uzavření smlouvy
  • poplatky za správu úvěru
  • pojištění schopnosti splácet
  • poplatky za převody nebo předání peněžních prostředků a další

Z výše uvedeného výčtu je jasné, že tedy platíte i za další věci, což ovšem z výše úrokové sazby nelze poznat. A právě tohle všechno dohromady je RPSN.

RPSN u krátkodobých půjček je nesmysl

RPSN nemá vždy výpovědní hodnotu. Například u půjček do 1000 Kč je doba splácení krátká a tudíž důležitá bude částka, o kolik bude vypůjčená částka navýšena. Vzorec pro výpočet RPSN vás v případě půjčky na pár dní zaskočí klidně hodnotou přes 1000 %.

U první půjčky vždy opatrně

Pokud s půjčkami nemáte zkušenost, přistupujte k nim vždy s rozvahou. Rozhodně se vyplatí být opatrný u první půjčky, kterou sjednáváte. Můžete se například setkat s velmi lákavou půjčkou, u níž je nabízen nulový úrok i nulová výše RPSN. To vypadá velmi lákavě, ale dejte si pozor! Tyto půjčky totiž často slouží k nalákání klientů a podmínkou pro poskytnutí nulové sazby je většinou vrácení peněz v požadovaném termínu. Pokud to ale z jakéhokoliv důvodu nestihnete (výmluvy a omluvy se tady v potaz neberou), dochází k prodloužení půjčky - a to už za velmi nevýhodných podmínek!

Jak tedy správně vybírat?

Jednou z vhodných variant je půjčit si jednoduše přes internet. V čem spočívají výhody takové půjčky? Především máte k dispozici velký počet ověřených společností, z nichž si můžete vybírat podle svého uvážení. Navíc u online půjček můžete použít srovnávače, s jejichž pomocí si porovnáte nabídky a podmínky různých i nebankovních bankovních ústavů tak, aby vám výsledné nastavení půjčky včetně termínů splácení, výše splátek, RPSN i úroků optimálně vyhovovalo.