reklama

"Průmysl ukázal za duben úctyhodná meziroční čísla. Srovnával se totiž s nejslabším měsícem loňského roku, kdy byla kvůli pandemii paralyzována výroba v celé řadě podniků, včetně těch největších," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Meziroční srovnání tak podle něj nemá správnou vypovídací schopnost, která by odhalila velikost případných překážek, kterým průmysl v úvodu druhého čtvrtletí čelil.

Dubnová data, byť extrémně zkreslena loňským mimořádným výpadkem, indikují pokračující dobrou kondici českého průmyslu, uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Sektor se již dostal bezpečně nad předkrizové hodnoty a atakoval i dosavadní rekordní objem z května roku 2019. Není navíc podle něj důvod se domnívat, že by růst měl v dohledné době zpomalovat. Všechny předstihové indikátory i statistiky objednávek ukazují na další robustní expanzi, dodal.

Průmysl jede na vlně poptávky, avšak stále čelí třem základním problémům, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Tím prvním jsou rostoucí ceny komodit, které zdražují v desítkách procent. Druhým problémem je nedostatek některých dovážených součástek (zejména čipů) trápící jak automobilový průmysl, tak třeba výrobce elektrotechniky nebo domácích spotřebičů. A třetí problém je ryze českým, a je jím nedostatek zaměstnanců, podotkl.

"Data za duben naznačují, že se letos dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby," odhadl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Aktuálně pro letošek očekává celoroční růst průmyslové výroby o 12,5 procenta. Po loňském zhruba sedmiprocentním propadu letos průmyslová výroba vykáže zhruba desetiprocentní nárůst, což z velké části stvrzuje návrat k předpandemickému růstovému trendu, doplnil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.