reklama

Průmyslu se nedařilo v průmyslové velmoci Německu, která se potýkala s problémy v dodávkách. Nečekaný pokles německé výroby odhadovaný na asi procento ale částečně kompenzovaly Francie a Itálie, kde výroba přidala 0,4 a jedno procento.

Největší meziměsíční propad zaznamenala v EU produkce kapitálového zboží, jako jsou stroje, a to o 1,2 procenta. V samotné eurozóně se ho vyrobilo dokonce o 1,5 procenta méně. Zde si tento sektor vedl už druhý měsíc nejhůře, což může znamenat možnou nižší výrobu do budoucna, napsala agentura Reuters. Naopak se v EU i v eurozóně zvýšila výroba zboží krátkodobé spotřeby, jako je jídlo nebo oblečení.

V meziročním srovnání průmyslová výroba v EU stoupla o 10,5 procenta. V eurozóně se zvýšila o 9,7 procenta. V květnu, který byl loni zasažen pandemií ještě hůře, stoupla v obou regionech meziročně o celou pětinu.

Ekonomika Evropské unie se ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu. Vymanila se tak z dvojité recese, kterou způsobila pandemie covidu-19. Hrubý domácí produkt (HDP) EU se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 1,9 procenta. Hospodářské vyhlídky však podle analytiků zůstávají nejisté, protože v řadě zemí v posledních týdnech roste počet případů nákazy koronavirem, a to v důsledku nakažlivější mutace delta.