Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Třetina firem v reakci na zdražování energií omezí vytápění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Téměř třetina firem v Česku omezí v reakci na zdražování energií vytápění firemních prostor, tedy kanceláří nebo výrobních hal. Další čtvrtina plánuje, že bude investovat do úsporných energetických zařízení, která jsou méně energeticky náročná, například do úsporného osvětlení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Edenred mezi 200 podniky v Česku.

Šetřit kvůli drahým energiím bude podle průzkumu velká část českých firem. Většina z nich (54 procent) chystá úspory v těch částech podniků, které neslouží přímo k výrobě, nebo mimo kanceláře, tedy ve společných prostorách, jako jsou chodby nebo šatny. Jen velmi malá část společností naopak zatím přemýšlí o tom, že by úspor dosáhly tím, že výrobu, služby nebo kanceláře sestěhují a budou využívat méně prostor než dosud.

Firmy podle průzkumu příliš neuvažují o tom, že by z důvodu úspor zaváděly povinný home office, tedy práci z domova. Sedm z deseti firem s ním nepočítá vůbec. A na druhé straně pouze 4,5 procenta společností ho chce povinně zavést na dva a více dní v týdnu.

"Výraznější využívání home office přináší určitou možnost aktuálních úspor. Firmy ale po dvou letech covidu a s tím spojenými omezeními mají s touto formou práce velké zkušenosti a jejímu dlouhodobějšímu využívání se nyní brání. Často totiž zjistily, že některým zaměstnancům se po čase při práci z domova snižuje pracovní morálka, což má vliv na firemní výkonnost. Ani potenciální ušetření na nákladech nedokáže v jejich očích tyto negativní dopady vyrovnat,“ komentovala výsledky průzkumu personální ředitelka Edenredu Gabriela Šimšová.

Pokud tedy firmy budou home office využívat, tak mnohem častěji na nepovinné bázi. K tomu se kloní 22 procent podniků. "Firmy vyhodnocují individuální řešení jako mnohem prospěšnější, což vidíme nejen u home officů, ale i v dalších oblastech personální práce. Dokáží tak reagovat na aktuální situaci i potřeby jednotlivých zaměstnanců a tato pružnost se jim vyplácí i ekonomicky," doplnila Šimšová.

Témata:  firmy energetika

Související

Aktuálně se děje

7. července 2025 11:45

Policie už nepátrá po synovci Petra Rychlého. I slavný herec pomohl

Šťastný konec má pátrání po šestnáctiletém synovci herce Petra Rychlého, který se o víkendu rovněž snažil pomoci s nalezením dospívajícího chlapce. Středočeská policie v pondělí oznámila, že se hoch sám přihlásil strážcům zákona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.