Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Ruská ekonomika letos zřejmě poroste nejrychleji za 13 let

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská ekonomika je na cestě k nejsilnějšímu růstu za posledních 13 let. Řekl to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Hrubý domácí produkt (HDP) by se za celý rok měl podle něj zvýšit o 4,7 procenta. Je to optimističtější předpoklad než prognózy ruské centrální banky i ruské vlády.

Ruská ekonomika, která je silně závislá na ropě, loni klesla o tři procenta, což byl nejhlubší propad za 11 let. Letos se jí však už podařilo zotavit na úroveň před pandemií. Další růst naráží na problémy v podobě vyšších úrokových sazeb a vnějších šoků.

"V roce 2021 dosáhne podle našich odhadů (růst ekonomiky) až 4,7 procenta. Určitě to není nejvyšší růst v regionu, ale ani nejnižší. Pro naši ekonomiku je to celkem dobrý výsledek," prohlásil Putin.

Ekonomický růst by při tomto tempu byl nejvyšší od roku 2008. Tehdy HDP vzrostl o 5,2 procenta, v následujícím roce ale o 7,8 procenta klesl.

Ruské ministerstvo hospodářství předpovídá v letošním roce vzestup HDP o 4,2 procenta. Centrální banka očekává expanzi o čtyři až 4,5 procenta, v příštím roce ale počítá se zpomalením tempa na dvě až tři procenta, uvedla agentura Reuters.

Ruská centrální banka v říjnu zvýšila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 7,5 procenta. Banka přistoupila ke zvýšení nákladů na úvěry v letošním roce už pošesté, a to kvůli trvale vysoké inflaci. Naznačila také, že by ve zvyšování úroků mohla pokračovat.

Témata:  Rusko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.