reklama

Ruská ekonomika, která je silně závislá na ropě, loni klesla o tři procenta, což byl nejhlubší propad za 11 let. Letos se jí však už podařilo zotavit na úroveň před pandemií. Další růst naráží na problémy v podobě vyšších úrokových sazeb a vnějších šoků.

"V roce 2021 dosáhne podle našich odhadů (růst ekonomiky) až 4,7 procenta. Určitě to není nejvyšší růst v regionu, ale ani nejnižší. Pro naši ekonomiku je to celkem dobrý výsledek," prohlásil Putin.

Ekonomický růst by při tomto tempu byl nejvyšší od roku 2008. Tehdy HDP vzrostl o 5,2 procenta, v následujícím roce ale o 7,8 procenta klesl.

Ruské ministerstvo hospodářství předpovídá v letošním roce vzestup HDP o 4,2 procenta. Centrální banka očekává expanzi o čtyři až 4,5 procenta, v příštím roce ale počítá se zpomalením tempa na dvě až tři procenta, uvedla agentura Reuters.

Ruská centrální banka v říjnu zvýšila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 7,5 procenta. Banka přistoupila ke zvýšení nákladů na úvěry v letošním roce už pošesté, a to kvůli trvale vysoké inflaci. Naznačila také, že by ve zvyšování úroků mohla pokračovat.

reklama