Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doufá, že vleky se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok. Provozovatelé podle něj dostanou zdroje na to, aby mohli mít ve střediscích, pokud možno, více pracovníků. Na náhrady by měla vláda schválit 800.000 až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků. Vláda by měla o programu jednat v pondělí, řekl dnes Havlíček v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
Zatímco v uplynulých dnech bylo více problémů přímo na uzavřených sjezdovkách, tento víkend je více potíží na parkovištích, nebo běžkařských tratích. Přesto Havlíček nechce následovat Německo, které zamezilo přístup do horských středisek. Spíše se chce přiblížit Rakousku, kde lyžařské areály fungují, uvedl.
Celý víkend se podle Havlíčka pracuje na kompenzačním programu pro provozovatele skiareálů. "Dostanou zdroje na to, aby si tam, pokud možno dali i vícero lidí. Budeme angažovat obce, budeme angažovat policii a budeme se snažit to udržet v nějakém pořádku," uvedl.
Havlíček už tento týden uvedl, že součástí dohody o kompenzacích pro skiareály by mělo být to, aby provozovatelé středisek v nich přes uzavření zajistili dodržování základních bezpečnostních a hygienických pravidel. Dnes ministr uvedl, že počítá, že o náhrady požádají všichni nebo téměř všichni provozovatelé. V České republice je podle něj 450 skiareálů, z toho 150 velkých. Náhrady budou odstupňované v závislosti na typu vleku nebo lanovky, řekl ministr. Bude stanoven ale určitý limit, kdy žadatel nebude moci dostat více než určité procento z nákladů. Program je podle Havlíčka velmi dobře připravený, inspirací bylo v tomto případě Německo.
Kompenzace přes místa na dopravních zařízeních podporovala v ideální výši 100 procent nákladů od počátku jednání Asociace horských středisek (AHS). Prosazovala, aby se kalkulovalo nejen s počtem míst, ale i typem zařízení. Tedy zda se jedná o kotvu, jednomístný vlek, sedačkovou lanovku s pevně danými sedačkami nebo třeba moderní sedačkovou lanovku s odnímatelnými sedačkami. Za vzor si vzala program COVID ubytování, kde jsou dotace přidělovány nejen na základě počtu pokojů, ale také jejich kvality.
Lyžařská střediska mohla v nové zimní sezoně zatím fungovat jen loni mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta, které k dnešku čelí, je podle AHS miliarda až 1,2 miliardy korun.
Tabulky PES s možností testu by mohly být od 22. ledna
Upravené tabulky opatření k protiepidemickému systému PES, které by některé kulturní a sportovní akce nebo ubytování umožnily s negativním testem, by podle Havlíčka mohly být ideálně platné od 22. ledna. Nyní se připomínkují. Otevření za určitých podmínek by se týkalo čtvrtého stupně rizika, který je od 61 do 75 bodů. Česko je v současné době od 30. prosince na v pátém stupni, aktuální hodnota je 87 bodů.
Než budou lidé dostatečně proočkovaní, což bude podle něj trvat ještě několik měsíců, bude třeba se pro určité dlouhodobé činnost prokazovat negativním testem.
Mladá fronta Dnes ve čtvrtek uvedla, že by se tato podmínka mohla týkat například hotelů, restaurací nebo kulturních a sportovních akcí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podmínky budou stanovené pro pořádání akcí bez povinných testů, s testem bude třeba možná vyšší kapacita. Rozhodovat se bude pořadatel.
Stačit by měl i antigenní test, který je možné opakovat jednou za pět dní. Provádí se na současných asi 190 odběrových místech a v ordinacích několika stovek lékařů, kteří se do testování zapojili.
Současná opatření odpovídající pátému stupni rizika v protiepidemickém systému prodloužila ve čtvrtek vláda do 22. ledna. Uzavřené jsou v něm například školy pro většinu žáků a studentů, vnitřní sportoviště, hotely, restaurace a většina obchodů. I v nejpřísnější regulaci by mohlo být podle MfD možné sportovat ve dvou lidech uvnitř, například hrát tenis nebo squash.
Ve čtvrtém stupni by se mohly pro negativně testované lidi otevřít restaurace, hotely, muzea, zoologické zahrady nebo sjezdovky. Naopak přísnější by byl noční zákaz vycházení, proti současným 21:00 by začínal o hodinu dříve. Provoz restaurací by byl omezen počtem lidí na plochu. I ve třetím stupni by mohla fungovat jen třetina kapacity.
Ostatní evropské země podle Havlíčka budou postupně pro překročení hranic místo současného PCR testu dávat jako druhou možnost i potvrzení o očkování. S vakcinačním pasem podle něj počítá i Evropská unie. Uvažovat o podobných výhodách pro očkované i v Česku je podle hejtmana Martina Kuby (ODS), který je zároveň předsedou Asociace krajů, předčasné.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Karel Havlíček, lyžařské areály, restaurace, ekonomika, Jan Blatný, očkování
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45