Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovky tisíc turistů uvázly v cizině. Cestovka Thomas Cook zkrachovala

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky. Thomas Cook je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě a jejich služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Teď je s ní na dovolené v zahraničí kolem 600.000 lidí.

 Zadlužený podnik, jenž provozuje také leteckou dopravu a hotely, zastavil činnost po krachu jednání o své záchraně. Firma žádala o finanční pomoc i britskou vládu, ta ale pomoc odmítla.

"Thomas Cook přestal fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti," oznámil dnes britský úřad pro civilní letectví (CAA). Uvedl také, že už zahájil operaci, jejímž smyslem je dopravit co nejrychleji domů na 150.000 britských turistů, kteří jsou teď s cestovní kanceláří na dovolené. Úřad kvůli krachu firmy zřídil také zvláštní webovou stránku, na které poskytuje podrobné informace.

CAA předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá zhruba dva týdny. Britský ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že úřady k repatriaci najaly desítky letadel. "Je to enormní úkol, největší repatriace v době míru v historii Británie. Takže se pravděpodobně objeví problémy a průtahy," dodal.

We are sorry to announce that Thomas Cook has ceased trading with immediate effect.This account will not be monitored.Please visit https://t.co/WWiKkzLYQJ for further advice and information.#ThomasCook pic.twitter.com/Nf1X3jn97x

— Thomas Cook (@ThomasCookUK) September 23, 2019

"Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní," uvedl šéf cestovní kanceláře Peter Fankhauser, když oznamoval, že firma vstupuje do nucené likvidace. Podnik během posledních dnů vedl horečná jednání s věřiteli i s britskou vládou o finanční pomoci.

Premiér Boris Johnson označil za správné, že se vláda rozhodla firmu nezachraňovat. Vládní záchrana společnosti Thomas Cook by podle něj mohla vést k tomu, že v budoucnosti by i další podniky očekávaly podobné zacházení.

Britský odborový svaz TSSA tak činí vládu zodpovědnou za krach podniku. "Vláda měla řadu příležitostí firmě Thomas Cook pomoci. Rozhodla se však pro ideologické dogma místo záchrany tisíců pracovních míst," uvedl šéf odborového svazu Manuel Cortes. Prohlásil také, že záchrana podniku by byla levnější než repatriace klientů.

Thomas Cook si už minulý měsíc dohodl finanční injekci 900 milionů liber (přes 26 miliard Kč). Věřitelské banky ale následně požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce. Johnson uvedl, že společnost od vlády požadovala finanční pomoc kolem 150 milionů liber (4,4 miliardy Kč).

Podle premiéra by cestovní kanceláře měly vynakládat větší úsilí k ochraně svých aktivit před případným kolapsem. "Musíme prozkoumat způsoby, jakými se cestovní kanceláře mohou před takovými bankroty chránit," uvedl britský premiér. "Člověka to vede k zamyšlení, zda jsou ředitelé těchto podniku řádně motivováni k tomu, aby takové záležitosti řešili," dodal.

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841, a patří tak mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě, podle některých zdrojů je dokonce nejstarší. Ve světě zaměstnává asi 22.000 lidí, z toho přibližně 9000 v Británii.

Témata:  Velká Británie cestovní kanceláře ekonomika Thomas Cook dovolená

Aktuálně se děje

8:55

Summit EU: Lídři se shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy