reklama

Největší tuzemský organizátor Rozlucky.com, který se zaměřuje na rozlučky pro českou a slovenskou klientelu, je na 30 procentech objednávek ve srovnání s obdobím před krizí. Podle zástupce společnosti Lukáše Gajdoše jsou rozlučky navázané na svatby, které byly často zrušené nebo přesunuté na příští rok. Někteří lidé však podle něj organizují rozlučky i dodatečně, po malých svatbách, které se mohly po uvolnění vládních opatření konat.

Úplně zmizel zájem slovenských skupin, uvedl dále Gajdoš. Není to podle něj jen kvůli dříve uzavřeným hranicím. "Je to důsledek strachu. Při telefonátech s klienty jsme zjistili, že při každé zprávě o počtu nakažených se ukazuje obrázek Prahy. Lidé ale nemají odkud získat informace, jaká situace v Praze či Brně opravdu je," řekl.

Zejména informace o možné druhé vlně pandemie lidi podle Gajdoše odrazuje od rezervací na delší období. Rozlucky.com mají objednávky maximálně dva měsíce předem. "Rozlučky momentálně o trochu víc objednávají a poptávají ženské skupiny, procentuálně je to asi 60 ku 40. Obvykle to bývá 50 na 50," doplnil.

Klientelu pražského striptýzového klubu Goldfingers tvoří z 80 procent cizinci. Zájem o rozlučky se sice podle mluvčí klubu Jany Brodanové vrací, ale návrat k "normálu" očekávají až na jaře příštího roku. V Goldfingers běžně evidují největší zájem o rozlučky od března do června, druhá vlna je podle Brodanové od července do září.

Menší zájem o rozlučky než před pandemií zaznamenala také pražská restaurace a bar Postel. "Ale my jsme se po červnu rozhodli úplně zavřít. Návštěvnost bez turistů v centru Prahy je opravdu mizerná a bohužel se nám ani nevyplatí mít otevřeno," uvedl manažer podniku Radek Ladman.

Za rozlučky jsou podle Brodanové více utrácet cizinci. U nich je rozlučka dlouhodobě pevnou součástí svatby. "Češi se naučili dělat rozlučky až v posledních letech. Takže zatímco poptávky od cizinců jsou standardem, tak u české klientely je poptávek čím dál tím více," řekla. Ženy podle ní rozlučky více plánují a investují do nich nemalé finance. Podle Gajdoše je nyní největší zájem o rozlučky v prostorách, kde je minimum cizích lidí. Oblíbené podle něj jsou salonky v restauracích, plavby na lodi či jízda limuzínou.

Další pořadatel akcí včetně rozluček, který si nepřál být jmenován, eviduje zájem o něco vyšší než loni. Za jiných okolností by podle něj lidé slavili rozlučku v cizině, ale letos raději zůstávají v ČR.