Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Systém OneTicket jede naplno. Od rána se prodaly stovky jednotných jízdenek na vlak

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: České dráhy

V systému jednotných jízdenek na železnici, který byl dnes spuštěn, se od rána do 11:00 prodalo 527 jízdních dokladů OneTicket za 118.679 korun. ČTK to dnes sdělil Martin Opatrný, mluvčí státního podniku Cendis, který měl přípravu jednotné jízdenky na starosti. Na železnici dnes začal platit nový jízdní řád, hlavní novinkou je právě rozšíření platnosti jednotné jízdenky na téměř všechny vlakové spoje u různých dopravců.

"Systém jednotného tarifu na železnici funguje bez problémů. Po půlnoci jsme vše prověřili mimo jiné i v praxi," uvedl mluvčí. Lidé si jízdenky mohou zakoupit na e-shopu na oneticket.cz, v mobilní aplikaci nebo v pokladnách zapojených dopravců či přímo ve vlaku.

Jednotná jízdenka platí na všech tratích, které si u dopravců objednává stát nebo kraje. Do systému se tak zapojilo 13 dopravců, kteří budou jednotnou jízdenku ve svých vlacích uznávat.

Mimo systém zatím zůstávají komerční spoje, které dopravci provozují na vlastní riziko. Typickým příkladem takových linek jsou spoje mezi Prahou a Ostravou. "To, že systém jednotné jízdenky zatím nepokrývá komerční spoje, představuje zásadní nedostatek celého systému za více než 250 milionů korun," podotkl dnes člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Jako příklad uvedl nákup jednotné jízdenky z místa A do místa B s přestupem, kdy kvůli zpoždění návazný spoj ujede, přičemž jako další v řadě pojede spoj komerční. "Takový cestující si bude muset vedle jednotné jízdenky pořídit ještě lístek na komerční spoj, pokud bude chtít dorazit do místa B v alespoň trochu přijatelném čase," uvedl Kovanda.

Dnešní spuštění systému se podle mluvčího Cendis obešlo bez problémů. Neopakovala se tedy situace z 1. prosince, kdy byl spuštěn prodej nových elektronických dálničních známek. Systém byl tehdy od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Nyní funguje bez problémů.

Témata:  železnice vlaky doprava

Související

Aktuálně se děje

4. června 2026 17:26

Nestabilní počasí posledních dní má vysvětlení. Meteorologové řekli, co se děje

Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.