reklama

"Systém jednotného tarifu na železnici funguje bez problémů. Po půlnoci jsme vše prověřili mimo jiné i v praxi," uvedl mluvčí. Lidé si jízdenky mohou zakoupit na e-shopu na oneticket.cz, v mobilní aplikaci nebo v pokladnách zapojených dopravců či přímo ve vlaku.

Jednotná jízdenka platí na všech tratích, které si u dopravců objednává stát nebo kraje. Do systému se tak zapojilo 13 dopravců, kteří budou jednotnou jízdenku ve svých vlacích uznávat.

Mimo systém zatím zůstávají komerční spoje, které dopravci provozují na vlastní riziko. Typickým příkladem takových linek jsou spoje mezi Prahou a Ostravou. "To, že systém jednotné jízdenky zatím nepokrývá komerční spoje, představuje zásadní nedostatek celého systému za více než 250 milionů korun," podotkl dnes člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Jako příklad uvedl nákup jednotné jízdenky z místa A do místa B s přestupem, kdy kvůli zpoždění návazný spoj ujede, přičemž jako další v řadě pojede spoj komerční. "Takový cestující si bude muset vedle jednotné jízdenky pořídit ještě lístek na komerční spoj, pokud bude chtít dorazit do místa B v alespoň trochu přijatelném čase," uvedl Kovanda.

Dnešní spuštění systému se podle mluvčího Cendis obešlo bez problémů. Neopakovala se tedy situace z 1. prosince, kdy byl spuštěn prodej nových elektronických dálničních známek. Systém byl tehdy od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Nyní funguje bez problémů.

reklama