Naftogaz v prohlášení napsal, že se mu nepodařilo získat podporu věřitelů pro návrh na zmrazení plateb z některých svých dluhopisů na dva roky. Firma jednání s věřiteli zahájila minulý týden.

"Naftogaz neobdržel souhlas kabinetu ministrů Ukrajiny s provedením nezbytných plateb," uvedla společnost v prohlášení. Výsledkem tohoto rozhodnutí je, že firma není schopná splnit své dluhové závazky. Naftogaz však dodal, že spolupracuje s příslušnými stranami na zahájení jednání o novém návrhu na řešení dluhů, který vypracoval kabinet.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na zdroj z vlády napsala, že ukrajinská vláda nařídila Naftogazu, aby zahájil druhé kolo jednání s držiteli svých dluhopisů o restrukturalizaci dluhu.

Naftogaz je pro ukrajinskou vládu důležitým zdrojem příjmů. V loňském roce se podílel téměř 17 procenty na celkových rozpočtových příjmech Ukrajiny. Před válkou podnik zaměstnával více než 50.000 lidí.

Firma předložila vládě dvě žádosti o schválení plateb věřitelům, aby se vyhnula platební neschopnosti. Obě však vláda zamítla.

Naftogaz měl do dnešního dne uhradit 335 milionů USD (8,1 miliardy Kč) jako splátku jistiny a úroků a také splátku úroků z dluhopisu splatného v roce 2024.