Výrobní ceny se v největší evropské ekonomice minulý měsíc zvýšily nejvíce od roku 1949, kdy statistický úřad začal údaj zveřejňovat. Meziměsíční růst činil 5,3 procenta a byl také rekordní.

"Výhled dalšího vývoje (ekonomiky) je v současné době výrazně ponurý," uvedlo německé ministerstvo financí ve své dnes zveřejněné srpnové zprávě a dodalo, že dokument se vyznačuje "vysokou mírou nejistoty".

Podle statistického úřadu jsou za rekordním zvýšením výrobních cen především prudce zdražující energie. Ty v červenci ve srovnání se stejným měsícem loni vzrostly o 105 procent.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, ve druhém čtvrtletí stagnovala. Válka na Ukrajině, prudce rostoucí ceny energií, pandemie covidu-19 a přerušení dodávek plynu ji přivedly na pokraj poklesu.

Meziroční míra inflace v Německu činila v červenci 8,5 procenta. Ekonomové očekávají, že na konci srpna, kdy přestanou platit úlevná opatření, včetně levnější veřejné dopravy a snížené daně z pohonných hmot, by se inflace mohla vyšplhat na devět procent.