Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výrobní ceny v Německu v červenci vzrostly o rekordních 37,2 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Výrobní ceny v Německu v červenci meziročně vzrostly o rekordních 37,2 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou vyšší náklady a slábnoucí ekonomický růst kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Výrobní ceny se v největší evropské ekonomice minulý měsíc zvýšily nejvíce od roku 1949, kdy statistický úřad začal údaj zveřejňovat. Meziměsíční růst činil 5,3 procenta a byl také rekordní.

"Výhled dalšího vývoje (ekonomiky) je v současné době výrazně ponurý," uvedlo německé ministerstvo financí ve své dnes zveřejněné srpnové zprávě a dodalo, že dokument se vyznačuje "vysokou mírou nejistoty".

Podle statistického úřadu jsou za rekordním zvýšením výrobních cen především prudce zdražující energie. Ty v červenci ve srovnání se stejným měsícem loni vzrostly o 105 procent.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, ve druhém čtvrtletí stagnovala. Válka na Ukrajině, prudce rostoucí ceny energií, pandemie covidu-19 a přerušení dodávek plynu ji přivedly na pokraj poklesu.

Meziroční míra inflace v Německu činila v červenci 8,5 procenta. Ekonomové očekávají, že na konci srpna, kdy přestanou platit úlevná opatření, včetně levnější veřejné dopravy a snížené daně z pohonných hmot, by se inflace mohla vyšplhat na devět procent.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. července 2025 11:45

Policie už nepátrá po synovci Petra Rychlého. I slavný herec pomohl

Šťastný konec má pátrání po šestnáctiletém synovci herce Petra Rychlého, který se o víkendu rovněž snažil pomoci s nalezením dospívajícího chlapce. Středočeská policie v pondělí oznámila, že se hoch sám přihlásil strážcům zákona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.